FOTO| „Să ne cunoaștem orașul”: Un proiect destinat copiilor organizat de Centrul Cultural Cugir
În cadrul proiectului desfășurat sub numele ,,Să ne cunoaștem orașul”, Centrul Cultural Cugir a derulat sâmbătă, 5 iunie, o acțiune deosebită în parteneriat cu asociațiile din oraș. Un demers programat pentru ziua de 1 Iunie, dar care a fost amânat din motive meteo precare.
Potrivit organizatorului, Centrul Cultural Cugir prin director Diane Dobrean, proiectul este menit să prezinte orașul Cugir în ochii celor mai mici locuitori ai săi și nu numai. Alături de asociațiile partenere, Asociația Ecologică și de Turism Năsâpiște, Asociația Ține de Tine și Asociația Rom&Gal copiii și tinerii participanți au ajuns în punctele de belvedere cele mai frumoase ale orașului, începând cu Turnul de apă, dealul Cetate, Piatra Pleșii, Dumbrava de pe Țara vântului, Poiana cu Goruni sau dealul Chiciora și chiar vârful Bucuru, pentru cei mai experimentați. Membrii asociațiilor le-au vorbit despre oraș și cele mai frumoase puncte de interes local, despre natură și mișcarea în aer liber, pentru ca tinerii și copiii să cunoască cât mai bine locul în care trăiesc.
Startul drumețiilor în natură a fost inițial planificat pentru ziua de 1 Iunie însă, cum vremea nu a făcut posibilă desfășurarea lor, au fost amânate pentru sâmbătă, 5 iunie, de Ziua Mediului. Grupurile participante la acțiune au marcat astfel mai multe evenimente bucurându-se de copilărie, de istoria locală și mai ales de natura înconjurătoare.
Acțiunilor din acest sfârșit de săptămână li s-au alăturat elevi și tineri din oraș, cadre didactice de la instituțiile de învățământ, elevi basarabeni veniți la studii în oraș, preoții bisericilor din Vinerea, Asociația Pro Cugir, grupul Dacii Singidavei și mai mulți voluntari care au susținut drumețiile și le-au făcut cât mai atractive.
Astfel, participanții la drumeții au putut admira panoramele orașului, dar au luat contact direct cu istoria locului acolo unde ea a fost înfăptuită, aflând astfel despre viața dacilor, despre industria orașului și construcțiile ei, despre viața locuitorilor din zona de munte și despre viața sau supraviețuirea în natură. ,,Bucuria de a te afla în natură și de a o aprecia la adevărata ei valoare și-a pus amprenta asupra tuturor participanților.
Încântarea drumeților și feed-back-ul foarte bun al comunității ne fac să ne gândim la continuarea proiectului în forma aceasta în care l-am putut începe. Inițial proiectul a fost conceput sub altă structură, dar iată că toate aceste restricții ne-au făcut să ne adaptăm unor altor reguli care într-un final vor avea roade atât de frumoase în comunitatea noastră, sudând echipe noi și creând amintiri de neuitat pentru cei tineri și nu numai”, a ținut să precizeze directorul Centrului Cultural Cugir, Diane Dobrean.
Constantin PREDESCU
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
TREI unități de învățământ din Alba primesc titlul de „Școală Europeană”: Care sunt instituțiile câștigătoare
TREI unități de învățământ din Alba primesc titlul de „Școală Europeană”: Care sunt instituțiile câștigătoare Trei unități de învățământ din județul Alba, au obţinut titlul „Şcoală Europeană” în cadrul competiţiei cu acelaşi nume, organizată de aproape 20 de ani de către Ministerul Educației prin Inspectoratele Școlare Județene, la care participă instituții care au fost şi […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum o oră
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 4 ore
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul