CSM Sebeş – CSM Sf Gheorghe 27-26 (13-15)

Redactia Ziarului Unirea

CSM Sebeş a obţinut o victorie dramatică într-o partidă contând pentru etapa a 18-a a Seriei B din Divizia A de handbal feminin, în condiţiile în care vizitatoarele conduceau cu 26-25 cu două minute înainte de final. Jocul cu vecina de clasament CSM Sf Gheorghe a fost câştigat cu 27-26 (13-15), golurile gazdelor fiind realizate de Paula Chirilă – 9, Mihaela Tecariu – 8, Ioana Pojar – 4, Gabriela Buţurcă – 3, Ana Maria Petean, Delia Paştiu şi Bianca Gornistu – câte unul. Meciul s-a disputat la cote încinse, CSM Sebeş suferind 12 eliminări a câte 2 minute (aproape o repriză în inferioritate numerică), în plus şi antrenorul Alexandru Weber a primit cartonaşul roşu în minutul 35! „Am avut parte de un duel incredibil, pe muchie de cuţit, cu răsturnări de situaţii şi tensiune maximă. Fetele au jucat cu inima, n-au cedat, s-au luptat şi au învins, producând o bucurie suporterilor care ne-au fost alături şi ne-au încurajat”, a declarat Alexandru Weber. CSM Sebeş a urcat pe poziţia a 5-a, cu 14 puncte (golaveraj 430-506), iar în runda următoare, duminică, 27 februarie, va întâlni acasă pe Universitatea Timişoara. (H.D.M.)

Semifinalele Cupei României: Viitorul Sântimbru – Hidro Mecanica Șugag și Inter Unirea – Performanța Ighiu

În semifinalele Cupei României, faza județeană, Viitorul Sântimbru va întâlni Hidro Mecanica Șugag și Inter Unirea va juca cu Performanța Ighiu. La sediul AJF Alba au fost prezenți Ovidiu Hulea, Ioan Budin și Cătălin Manciulea (a lipsit reprezentantul formației Inter Unirea), tragerea la sorți a fost efectuată de Maria Ioana Marin (trezorierul AJF Alba), mai […]