Vineri, ora 15.00, Unirea Ungheni – Unirea Alba Iulia | “Alb-negrii” vor să spargă gheața în al doilea duel al Unirilor
Pentru Unirea Alba Iulia (locul 7, 14 puncte) se preconizează o deplasare dificilă la Ungheni, împotriva ocupantei poziției a treia a podiumului (23 de puncte), gazdele cu maximum de puncte după 180 de minute din această primăvară (1-0 cu CSO Cugir și 4-1 în deplasarea de la Jucu).
“Alb-negrii” au parte pentru a doua rundă la rând de un duel al Unirilor (1-3 la Dej săptămâna trecută), nu au cunoscut gustul succesului în acest an și au 4 confruntări în care nu au câștigat, acumulând numai două puncte. În schimb, nou-promovata (cu ex-uniristul Darius Miclea – antrenor secund) este pe val și vizează să ajungă la barajul de promovare încurajată de o serie de 5 meciuri fără înfrângere (ultimul eșec, în 23 octombrie, 0-5 la Reghin) și 11 puncte acumulate în acest interval. În tur, pe “Cetate”, albaiulienii, fără Adrian Bicheși pe bancă, au suferit un coșmar, pierzând în prelungiri, 2-3 (0-1), după un meci nebun în care au condus cu 2-1 în minutul 87, deși au contat pe doar 13 jucători, din cauza pandemiei!
“Avem nevoie de puncte ca de aer! Trebuie să ne ridicăm nivelul prestațiilor și să realizăm un rezultat pozitiv. În plus mai există și dorința de revanșă după jocul din toamnă, în care am pierdut incredibil în secvențele de final”, a punctat Adrian Bicheși, ce poate conta pe D. Lupșan (revenit după suspendare), absent fiind în continuare Mardare (accidentat).
Gruparea din Cetatea Marii Uniri, cu restanțe de 4 luni la contractele jucătorilor, trebuie însă să depășească problemele, nepermițându-și un nou eșec, întrucât nu este liniștită în privința luptei din subsol, în condițiile unei etape în care cele 5 jocuri au impact la ambii poli ai clasamentului.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO | Trei sportivi de la CS Unirea Alba Iulia, convocați la lotul național de Orientare: Vor reprezenta România la două competiții internaționale de anvergură
Trei sportivi de la CS Unirea Alba Iulia, convocați la lotul național de Orientare: Vor reprezenta România la două competiții internaționale de anvergură Federația Română de Orientare a stabilit componența loturilor naționale care urmează să reprezinte România la două competiții internaționale de anvergură care vor avea loc în perioada imediat următoare. Astfel în perioada 14-20 […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
8 august – Ziua Internaţională a Pisicii. Curiozități despre prietenii blănoși care ne bucură viața de peste 9.000 de ani
-
Opinii - Comentariiacum 16 ore
11 august 1456, ziua în care Iancu de Hunedoara, voievod al Transilvaniei, se stinge din viață. A fost înmormântat la Alba Iulia, iar pe piatra sa funerară stă înscris ”S-a stins lumina lumii”
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
9 august – Ziua internațională a grădinilor zoologice și a parcurilor
-
Sportacum 4 zile
FOTO: Metalurgistul Cugir – CSU Alba Iulia 1-3 (0-1), în Cupa României | Studenții, calificare fără emoții
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
7 august – Sfânta Cuvioasă Teodora, prima româncă trecută în rândul sfinților
-
Ştirea zileiacum 17 ore
Veta Biriș, doamna muzicii populare din Alba, își aniversează ziua de naștere: Celebra interpretă împlinește 75 de ani