Sâmbătă, ora 15.00, CS Ocna Mureș – Sănătatea Cluj | Victorie obligatorie pentru trupa lui Cotoară!
CS Ocna Mureș (penultima în ierarhie, 9 puncte) are o singură variantă sâmbătă, de la ora 15.00, în disputa cu Sănătatea Cluj (locul șase, 15 puncte)!
Victoria este obligatorie pentru trupa lui Gabriel Cotoară împotriva “virușilor verzi” în condițiile în care situația în clasament este similară cu aceea din pauza de iarnă, respectiv de recuperat 4 puncte raportat la contracandidata CS Hunedoara. Vor fi absențe semnificative în ambele tabere: Frențiu – suspendat și V. Ignat (depistat pozitiv) – de la gazde, respectiv R. Ciupe (a fost eliminat la acel 1-4 din etapa anterioară, de la Jucu, cu Unirea Ungheni) – de la oaspeți. În atari condiții între buturi va rămâne Angeru, chiar dacă goalkeeperul a gafat grav la Cugir la ambele reușite ale gazdelor, inclusiv cu un autogol, gazdele așteptând și rezultatele testelor obligatorii de ieri pentru Guț, M. Domșa, Cl. Marcu, Tocu și Decean.
“Este un joc la fel de important ca cel împotriva Hunedoarei. Nu ne permitem să irosim puncte pe teren propriu și practic suntem constrânși să facem tot ceea ce e posibil pentru a ne impune. Am învățat din înfrângerea suferită la Cugir și o luăm de la capăt în lupta pentru evitarea retrogradării”, a declarat Gabriel Cotoară.
Sănătatea, ce s-a impus în tur, la limită, 1-0, este o formație extrem de periculoasă în deplasare, în descinderile din Alba reușind două egaluri (3-3 la Cugir în ultimul joc al anului trecut și acum două săptămâni, 1-1 la Zlatna). Mai mult, pe terenuri străine, Tilincă și compania sunt neînvinși din 25 septembrie (1-2 la Ungheni), reușind o serie excelentă, cu două succese (2-1 la Reghin și Turda) și trei egaluri (3-3, la Dej și Cugir, primele două clasate; 1-1 cu Unirea Alba Iulia).
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO | Trei sportivi de la CS Unirea Alba Iulia, convocați la lotul național de Orientare: Vor reprezenta România la două competiții internaționale de anvergură
Trei sportivi de la CS Unirea Alba Iulia, convocați la lotul național de Orientare: Vor reprezenta România la două competiții internaționale de anvergură Federația Română de Orientare a stabilit componența loturilor naționale care urmează să reprezinte România la două competiții internaționale de anvergură care vor avea loc în perioada imediat următoare. Astfel în perioada 14-20 […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
8 august – Ziua Internaţională a Pisicii. Curiozități despre prietenii blănoși care ne bucură viața de peste 9.000 de ani
-
Opinii - Comentariiacum 16 ore
11 august 1456, ziua în care Iancu de Hunedoara, voievod al Transilvaniei, se stinge din viață. A fost înmormântat la Alba Iulia, iar pe piatra sa funerară stă înscris ”S-a stins lumina lumii”
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
9 august – Ziua internațională a grădinilor zoologice și a parcurilor
-
Sportacum 4 zile
FOTO: Metalurgistul Cugir – CSU Alba Iulia 1-3 (0-1), în Cupa României | Studenții, calificare fără emoții
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
7 august – Sfânta Cuvioasă Teodora, prima româncă trecută în rândul sfinților
-
Ştirea zileiacum 17 ore
Veta Biriș, doamna muzicii populare din Alba, își aniversează ziua de naștere: Celebra interpretă împlinește 75 de ani