Volei Alba Blaj a pierdut derby-ul cu CSM Târgoviște, la Tg. Mureș, scor 2-3 (15-25, 25-19, 18-25, 25-19, 10-15), duelul dintre cele două rivale la titlu fiind tranșat la „tie break”.

Volei Alba Blaj nu şi-a revenit total după evoluţia slabă din prima manşă a finalei Cupei Challenge, pierzând, sâmbătă după amiază, la Târgu Mureş, cu 2-3 (15-25, 25-19, 18-25, 25-19, 10-15) derby-ul Diviziei A1 la volei feminin cu CSM Târgovişte. În urma acestei victorii, CSM Târgovişte şi-a consolidate primul loc în clasament, având un punct în plus faţă de blăjence şi luând, implicit, o opţiune serioasă pentru câştigarea titlului de campioană naţională. CSM Volei Alba Blaj a alternat momentele bune de joc cu căderi inexplicabile, care au contat în stabilirea rezultatului final. CSM Târgovişte a fost vioara întâi în primul set, în care s-a aflat aproape în permanenţă în avantaj. Blajul a ţinut aproape doar în prima parte a actului inaugural, în care a restabilit egalitatea în două rânduri, la 3 şi la 4. Târgoviştencele s-au distanţat de trei ori la nouă lungimi (17-8, 19-10 şi 24-15), pentru a închide primul set cu 25-15, în 24 de minute. Campioana României a avut o tresărire de orgoliu în debutul setului doi, conducând cu 4-1. Oponentele s-au apropiat ulterior până la 6-7. Diferenţa în favoarea Blajului a crescut apoi la patru puncte (12-8)., dar a fost momentul unui nou forcing al liderului din acel moment al Diviziei A1, care a egalat la 12 şi a preluat conducerea (13-12). Volei Alba Blaj a avut puterea să revină, a egalat la 13 şi apoi s-a distanţat pas cu pas, cea mai mare diferenţă fiind de şapte puncte (23-16). Setul s-a încheiat cu scorul de 25-19 în favoarea echipei din “Mica Romă”, după 26 de minute antrenante. 1-1 la seturi. Startul setului trei a fost dominat de târgoviştence, care au condus cu 5-2. Blajul a egalat la 6 şi a trecut în avantaj (9-7). Egalitatea s-a restabilit apoi (9-9), după care formaţia dâmboviţeană a trecut din nou la conducere (12-10), diferenţa crescând progesiv, la patru (15-11) şi apoi chiar la şapte puncte puncte (23-16 pentru CSM Târgovişte). Scorul final al celui de-al treilea act a fost 25-18 în favoarea echipei din Târgovişte, după 26 de minute de joc. Prima parte a setului patru a fost extrem de echilibrată. Blajul s-a distanţat la două lungimi (12-10), moment-cheie, din care campioana en titre s-a aflat în control deplin. Ecartul a ajuns la şase puncte (19-13). Scorul s-a strâns ulterior (19-16 pentru Blaj), dar s-a dovedit că nu mai era nimic de făcut din punctual de vedere al oponentelor. Volei Alba Blaj s-a impus cu 25-19, la capătul a 24 de minute de joc, trimiţând derby-ul în setul decisiv. În actul decisiv al partidei Blajul a condus cu 6-4, dar gruparea din Târgovişte a forţat şi a avut câştig de cauză cu 15-10. De remarcat revenirea în acest meci pe postul de libero a Silvijei Popović, refăcută după o accidentare. Duminică, de la ora 14.00, tot la Târgu Mureş, Volei Alba Blaj va juca în compania grupării „U” NTT Data Cluj. Volei Alba Blaj (antrenor Darko Zakoc): Ana Antonijević 5p. – Bojana Čelić-Marković 8p., Maja Aleksić 5p., Ioana Baciu 13p., Bojana Milenković 15p., Irina Malkova 9p., Silvija Popović (libero); au mai intrat Ramona Rus 1p., Jovana Kocić 12p., Reka Bleicher; Regan Hood Scott; Francesca Alupei, Ștefania Cheluță

Gruparea de lângă Turnul Chindiei a condus în permanență, fiind egalată în două rânduri și a reușit a doua victorie din tot atâtea meciuri în Divzia A1, cu același scor 3-2, împotriva rivalei, revanșându-se după eșecul din februarie din semifinalele Cupei României.

Campioana României a suferit al doilea eșec consecutiv, o înfrângere venită la numai câteva zile după scurtcircuitul de la Tg. Mureș, din primul meci al finalei Cupei Challenge, la TG. Mureș, unde a pierdut cu 0-3 (12-25, 18-25, 16-25), cu Yesilyurt Istanbul, o partidă în care reprezentanta României nu s-a regăsit.

Lucian DĂRĂMUȘ, foto: Elis IORDACHE (FRV)