Mihaela Blaga (CSȘ Blaj) a reușit PB în cursa de 3000 metri, la Campionatele Naționale de sală pentru seniori și tineret
Zilele trecute, Sala de atletism “Ioan Soter” din cadrul CSN “Lia Manoliu” din București a găzduit etapa finală a Campionatelor Naționale de sală rezervate seniorilor și tineretului (Under 23), ajunse la edițiile 51, respectiv 38. CSȘ Blaj a avut la start două sportive, Mihaela Blaga (foto, a treia de la stânga la dreapta, nr. de concurs 179) – în probele de 1500 metri și 3000 metri – și Andreea-Maria Bogdan, în cursele de 800 metri (locul 15, cu rezultatul 2:30.93) și 1500 metri (locul 14, cu timpul 5:21.60), ambele cu dublă legitimare și cu AC “Mica Romă” Blaj.
În prima zi de concurs, Mihaela Maria Blaga (categoria junioare 2, va împlini 16 ani în 2021) a realizat un rezultat modest în cursa de 1500 de metri, clasându-se pe locul 5 la tineret și locul 10 la seniori (timpul 4:46,31), însă în a doua zi competitoarea din Alba s-a revanșat cu un PB (record personal, timpul 10:14,17) în proba de 3000 metri, ce i-a adus poziția a 5-a la tineret și locul 8 la seniori.
“Prima zi a fost una cu emoții pentru Mihaela deoarece pentru prima dată în carieră a concurat, datorită rezultatelor precedente, în prima serie, cea mai puternică din competiție, atât în proba de 1500 metri cât și în cea de 3000 metri, împotriva celor mai titrate senioare ale semifondului românesc. Mă bucură rezultatul din proba de 3000 metri, care o plasează momentan pe locul 15 mondial conform clasamentului IAAF și ne încurajează să muncim cu speranța obținerii unor performanțe în proba de 2000 metri obstacole, în care este specializată și care nu se regăsește în programul întrecerilor de sală”, a declarat antrenorul Cristina Man (CSȘ Blaj).
Sportivii din “Mica Romă” vor mai aborda alte două competiții de sală, ambele la București, finelele Campionatul Național Under 20 (26-27 februarie) și ale Campionatului Național Under 18 (5-6 martie). Printre campioni naționali s-a numărat și Florentina Iusco (LPS Cetate Deva) – 6,48 la lungime și 13,75 la triplusalt, studentă a Universității “1 Decembrie 1918” Alba Iulia. (H.D.M.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: Iarăși campioni! Star Pro Optimum Alba Iulia a câștigat un nou turneu internațional, la Albena! Yannis Popescu – golgheterul competiției Under 12
Star Pro Optimum Alba Iulia a reușit un nou rezultat extraordinar, impunându-se la turneul internațional „West Footbal Arena-Challenge Cup 2024″, la Albena (Bulgaria), la categoria Under 12. Grupa de copii din anul 2012 și mai mici, antrenată de Filip Morar, a cucerit trofeul, după ce a câștigat toate întâlnirile susținute, iar Yanis Popescu a cucerit […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 13 ore
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum 23 de ore
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum 21 de ore
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie