FOTO| SPIRIT CIVIC în Alba: Un bărbat a găsit un portmoneu cu bani și acte pe marginea drumului și l-a predat poliției
SPIRIT CIVIC în Alba: Un bărbat a găsit un portmoneu cu bani și acte pe marginea drumului și l-a predat poliției
Un bărbat din cartierul Oarda al municipiului Alba Iulia a predat poliţiei din Vințu de Jos un portmoneu în care era suma de 1.777 de lei și acte, pe care l-a găsit pe marginea drumului. În urma verificărilor, poliţiştii au identificat-o pe femeia care l-a pierdut și i l-au restituit. Inspectoratul de Poliţie Judeţean Alba îi adresează domnului Man Aurel felicitări pentru spiritul civic de care a dat dovadă.
În dimineața zilei de 26 ianuarie, la Postul de Poliție Vințu de Jos s-a prezentat domnul Man Aurel, de 61 de ani, din cartierul Oarda al Municipiului Alba Iulia, care a predat un portmoneu în care se afla suma de 1.777 lei, carduri și documente, despre care a declarat că l-a găsit pe marginea drumului, pe raza localității Vințu de Jos, în timp ce se îndrepta spre locul de muncă.
În urma verificărilor efectuate, polițiștii au identificat-o pe proprietara portmoneului, o femeie de 47 de ani, din comuna Vințu de Jos, care, sub emoția pierderii recente a unei persoane dragi, a uitat portmoneul pe plafonul mașinii sale, imediat după ce a făcut cumpărături la un magazin din comună. Aceasta le-a spus polițiștilor că a realizat că și-a pierdut portmoneul și tocmai se pregătea să le ceară ajutorul pentru a-l găsi.
Portmoneul i-a fost restituit femeii, iar polițiștii l-au felicitat pe bărbatul care a dat dovadă de un spirit civic desăvârșit.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
Urs semnalat la Petrești, lângă Sebeș. A fost emis mesaj RO-ALERT Cetățenii din Petrești, lângă Sebeș au fost avertizați noaptea, în jurul orei 24.00, prin RO-Alert, despre prezența unui urs în localitate. Citește și: Sfaturi utile în cazul în care vă întâlniţi cu un urs pe un traseu turistic. În contextul tragediei în care o […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie