Comunicat de presă| DEZVOLTĂM ȚARA MOȚILOR (P)
Țara Moților este liberală! Moții au ales la alegerile locale în toate orașele și în aproape toate comunele din Apuseni primari liberali!
După alegerile locale din acest an, Abrud, Câmpeni, Baia de Arieş, Albac, Arieşeni, Avram Iancu, Bistra, Gârda de Sus, Horea, Mogoş, Poiana Vadului, Ponor, Poşaga, Roşia Montană, Sălciua, Scărişoara ,Sohodol și Vadu Moţilor au primari liberali.
Fiecare alegător bine informat și responsabil pricepe că primarii liberali au nevoie de sprijin și fonduri bugetare și europene. Avem nevoie în Țara Moților de multe și mari investiții, pe de-o parte în infrastructură (modernizarea integrală a drumurilor naționale, județene și comunale, modernizarea și dotarea școlilor, spitalelor și a celorlalte instituții publice) și pe de altă parte pentru susținerea tuturor activităților economice care generează locuri de muncă și bunăstare (intreprinderile mici și mijlocii, ferme, gospodării individuale, pensiuni turistice). Începând de anul viitor vor exista mari resurse financiare de la Uniunea Europeană dar, pentru ca Țara Moților să beneficieze de ele, este necesar ca PNL să câștige și alegerile generale din 6 Decembrie, astfel încât să existe susținere politică puternică și la Guvern și în Parlament.
În ceea ce mă privește, ca moț deputat, voi continua să fac demersurile necesare în Parlament pentru adoptarea de legi benefice țării, voi continua să aduc miniștri și alți demnitari în Apuseni pentru a rezolva la fața locului problemele comunităților și voi continua să fac o foarte bună legătură între primarii din Țara Moților și Guvernul României. Așa cum am mai spus, prioritatea mea numărul unu este reabilitarea Drumurilor Naționale din Țara Moților, atât în calitate de deputat cât și în aceea de consilier onorific pentru drumurile din Apuseni al colegului meu deputat PNL Lucian Bode, Ministrul Transporturilor.
Corneliu Olar, deputat pentru Alba și Țara Moților
Comandat de Partidul Național Liberal, distribuit de SC SC Unirea Pres SRL, portal online: https://ziarulunirea.ro, cod unic mandatar financiar coordonator 11200025.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
FOTO | O nouă zonă de agrement de peste 10.000 mp, la Petrești: Au început lucrările de amenajare a Parcului Zăvoi
O nouă zonă de agrement de peste 10.000 mp, la Petrești: Au început lucrările de amenajare a Parcului Zăvoi O nouă zonă de agrement de peste 10.000 mp va fi amenajată la Petrești. Au început lucrările de amenajare a Parcului Zăvoi, lângă izvor, pe malul râului Sebeș, a anunțat Dorin Nistor, primarul municipiului Sebeș. Citește […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie