FOTO VIDEO| Nori de PRAF într-un cartier din Alba Iulia. A început DEMOLAREA clădirilor insalubre și vechi
Clădirile vechi și insalubre care nu pot fi reabilitate și puse în valoare au început deja a fi încet demolate de către autorități. Astfel, cum se poate observa în imagini, o astfel de clădire din Municipiul Alba Iulia, o fostă centrală, este distrusă cu ajutorul unui utilaj.
O porțiune din turnul său cade, ca urmare a puterii exercitate asupra sa, iar un nor gros de praf răsare la scurt timp, din molozul format.
,,Clădirile vechi și insalubre, care nu pot fi reabilitate și puse în valoare, vor dispărea dintre blocurile cartierelor din Alba Iulia.
Din păcate, încă există în Alba Iulia astfel de clădiri, și mă refer în mod special la acelea rămase încă din vremea regimului comunist, la fostele centrale termice de cartier.
![YouTube video](https://i.ytimg.com/vi/p-7Nr8JWyc8/hqdefault.jpg)
Ani de zile, decenii la rândul chiar, acestea au fost lăsate în paragină, s-au degradat permanent și au devenit veritabile depozite de gunoaie și focare de infecție, un real pericol pentru comunitățile care trăiesc în proximitatea lor.
Am fost în cursul zilei de astăzi la două astfel de foste centrale, în zonele Poligonului și Cloșca cu Toporașilor, unde au loc lucrări de demolare a vechilor clădiri și eliberare a respectivelor spații. Va urma igienizarea locurilor rămase libere și folosirea utilă a acestora, pentru amplasarea pubelelor subterane și amenajarea unor noi locuri de parcare.
Îmi cer scuze de la locuitorii din cele două zone pentru disconfortul creat de aceste lucrări și le mulțumesc pentru înțelegere.” A transmis Gabriel Pleșa, primarul orașului nostru, pe Facebook.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
UPDATE | ACCIDENT MORTAL la Cisteu de Târnavă: Un bărbat de 46 de ani a decedat, în urma unei coliziuni între un autocamion și două autoturisme
UPDATE | ACCIDENT MORTAL la Cisteu de Târnavă: Un bărbat de 46 de ani a decedat, în urma unei coliziuni între un autocamion și două autoturisme Un accident a avut loc joi, 25 iulie, în jurul orei 16.45, pe raza localității Cisteiu de Târnavă între un autocamion și două autoturisme. Două persoane ar fi suferit […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 4 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum o zi
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 2 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)