Cursuri ONLINE începând de mâine, pentru elevii școlii Gimnaziale din Sâncel, în urma incendiului de astăzi
Astăzi, 29 octombrie 2020, în jurul orei 11:00, la Școala Gimnazială „Ion Pop Reteganul” din Sâncel a izbucnit un incendiu. Aproximativ 40 de elevi din ciclul gimnazial, profesorii și personalul didactic auxiliar prezenți în școală au fost evacuați imediat, fără a exista victime sau probleme medicale.
După stingerea incendiului, a cărui cauză încă nu a fost stabilită oficial, directorul unității de învățământ împreună cu reprezentantul Inspectoratului Școlar Județean Alba și primarul localității au stabilit măsurile prin care se asigură continuarea procesului didactic.
Mâine, vineri, 30 octombrie 2020, cursurile se vor desfășura în sistem on-line. Începând de luni, 2 noiembrie 2020, cei 53 de elevi din clasele I-IV vor învăța la școala din localitatea Pănade, iar cei 12 elevi din clasa a VIII-a, la școala din localitatea Iclod.
Transportul elevilor va fi asigurat cu microbuzul școlar cu respectarea tuturor măsurilor de siguranță sanitară. Pentru elevii din clasele V-VII, școala continuă în sistem online până la asigurarea condițiilor necesare pentru a reveni fizic în unitatea de învățământ.
Le mulțumim tuturor celor care s-au mobilizat exemplar pentru stingerea incendiului, ISU Alba, pompierilor militari și voluntari, echipajului de prim-ajutor, Instituției Prefectului Alba.
Biroul de presă,
Purtător de cuvânt al ISJ Alba,
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar CIL Blaj, nou-promovata în Liga 3, a câștigat primul joc de verificare, 5-2 (2-0) cu „U” Cluj Under 18, formație pregătită de albaiulianul George Țălnar. Golurile echipei […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 4 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)