12 septembrie 2020: 138 de ani de la nașterea lui Ion Agârbiceanu, omagiați de Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba
În ciuda situației generate de pandemia Covid-19, Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba nu uită marile personalități care s-au născut, au trăit sau au creat pe aceste meleaguri, personalități care sunt omagiate an de an pe Aleea Scriitorilor din Alba Iulia. Spre deosebire de alți ani, anul acesta activitățile se vor desfășura, în marea lor majoritate on-line, iar pe Aleea Scriitorilor vor avea loc momentele solemne de depunere a coroanelor de flori, cu respectarea măsurilor legale și a recomandărilor făcute de autorități, pentru prevenirea și reducerea impactului pandemiei COVID-19.
Sâmbătă, 12 septembrie 2020, Consiliul Județean Alba și Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba, îl vor omagia pe scriitorul Ion Agârbiceanu la 138 de ani de la naștere. Activitățile menite să aducă în atenția publică viața și opera marelui scriitor se vor desfășura după următorul program:
Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba – Facebook
Ora: 9:00
– Medalion literar: Ion Agârbiceanu
– Recomandare carte adulți: Opere, autor Ion Agârbiceanu
– Recomandare carte copii: File din cartea naturii, autor Ion Agârbiceanu
– Citatul zilei
– Știați că…?
– Ai vizionat filmul? Îți recomandăm cartea Fefeleaga de Ion Agârbiceanu!
– Clubul de lectură al seniorilor – Pe urmele lui Ion Agârbiceanu
– Memoria locului: Expoziția Muzeală „Fefeleaga” de la Bucium Șasa
– Rețeta zilei: Plăcinte Buciumănești de la Casa Fefeleaga, o rețetă culeasă de bibliotecara Liliana Duna de la Biblioteca comunală Bucium
– Poezia Zilei: Ion Agârbiceanu de Petru Anghel
Aleea Scriitorilor
Ora 12:00
– Moment solemn la bustul scriitorului Ion Agârbiceanu
Ion Agârbiceanu s-a născut la 12 septembrie 1882, la Cenade, nu departe de Blajul în care va studia cu un corp profesoral de elită. Primele încercări literare sunt câteva poezii publicate în ziarul Unirea de la Blaj, în anul 1891.
După desăvârșirea studiilor la Blaj și la Budapesta se întoarce la Mitropolia din Blaj de unde cere să slujească în parohia Bucium Șasa, din Munții Apuseni. Aici va găsi inspirația pentru majoritatea scrierilor sale. După intrarea României în război, Agârbiceanu se refugiază la Râmnicu- Vâlcea iar spre finalul anului 1916 se întoatce în Transilvania și preia parohia din Orlat.
În anul 1919, Ion Agârbiceanu se stabilește la Cluj. Urmează o perioadă prolifică pentru scriitor, în care publică foarte mult, atât proză cât și publicistică. În anul 1955, Ion Agârbiceanu devine membru de onoare al Academiei Române iar la 28 mai 1963 se stinge din viață la Cluj Napoca. În memoria marelui prozator român, e Aleea Scriitorilor din Alba Iulia, a fost ridicat un bust, opera a sculptorului Ioan Irimescu.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
INCENDIU în localitatea Feișa: Ard mai mulți baloți din tulpini de viță de vie Un incendiu a izbucnit luni după-masa în localitatea Feișa. Mai mulți baloți din tulpini de viță de vie au luat foc. Citește și: INCENDIU la o anexă gospodărească din Bucerdea Grânoasă: O șură a luat foc. Intervin pompierii din Blaj Garda […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
27 iulie – Sfântul Pantelimon, „doctorul fără de arginţi“. Se mănâncă porumb şi dovlecei, pentru ca oamenii să fie viguroşi în timpul iernii
-
Opinii - Comentariiacum 16 ore
29 iulie: Ziua Imnului Național. Istoria celor șase imnuri, de la constituirea statului român modern
-
Actualitateacum 5 zile
Codul rutier 2024: Ce pedepse riscă șoferii români care conduc băuți, în funcție de nivelul de alcoolemie
-
Ştirea zileiacum 4 zile
VIDEO | Nicușor Stanciu, căpitanul României, a primit placheta de onoare a ISU Alba: ”Sunt mândru și onorat să mă aflu aici! Nu vă zic cel mai bun să câștige, pentru că toți sunteți învingători”
-
Ştirea zileiacum 4 zile
UPDATE | ACCIDENT MORTAL la Cisteu de Târnavă: Un bărbat de 46 de ani a decedat, în urma unei coliziuni între un autocamion și două autoturisme