Comunicat de presă: Rareș Buglea, PNL: „Am decis să aleg Consiliul Județean în detrimentul Consiliului Local”
Cu toate că mă onorează propunerea colegilor mei de a face parte din echipa PNL pentru Consiliul Local Alba Iulia, cu atât mai mult cu cât poziția pentru care am fost propus e una eligibilă, am decis să accept propunerea colegilor din Biroul Județean de a mă alătura echipei cu care Ion Dumitrel va câștiga Consiliul Județean.
Nu a fost deloc o decizie ușoară, însă consider că locul meu în echipa organizației municipale ar fi dat apă la moară adversarilor politici ai PNL și ar fi permis fel și fel de speculații, cunoscută fiind prietenia mea cu Gabriel Pleșa, fostul președinte al organizației municipale a PNL, plecat acum să candideze din partea USR. Spun asta pentru că decizia lui Gabriel Pleșa de a părăsi PNL mă întristează și astăzi. Personal, o consider o greșeală din partea lui. Așa cum consider că și conducerea organizației a greșit când nu a știut să gestioneze această situație și a permis unui liberal adevărat să părăsească partidul.
E trist că lipsa unui dialog deschis și a unei competiții interne reale ne-a adus în situația aceasta, în care liberali adevărați sunt nevoiți să candideze din partea unor partide născute peste noapte,. Nadajduiesc totusi că, mai devreme sau mai târziu, Gabriel Pleșa va reveni în PNL, unde îi este locul. Nu pot însă, cu conștiința împăcată, să duc o luptă politică împotriva unui liberal, așa cum, în calitate de liberal convins, nu pot să părăsesc un partid și o doctrină pe care le iubesc, doar pentru că circumstanțele de moment nu servesc dorințele și planurile mele personale. Rămân același liberal convins, chiar dacă viața politică ne așază, uneori, pe doi liberali în poziții de adversari politici.
Rareș Buglea, consilier local PNL Alba Iulia
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
23-27 iulie 2024: Circulație restricționată pe strada Alcala De Henares din Alba Iulia pentru efectuarea de lucrări la drum
23-27 iulie 2024: Circulație restricționată pe strada Alcala De Henares din Alba Iulia pentru efectuarea de lucrări la drum Circulația rutieră este restricționată în perioada 23-27 iulie 2024 pe strada Alcala De Henares din Alba Iulia pentru efectuarea de lucrări, a anunțat marți Primăria Alba Iulia. Citește și: Nu au fost simple promisiuni electorale. Primăria […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Cine a fost Sfântul Ilie, cel care aduce ploaia și umblă pe cer într-un car de foc. Tradiții și obiceiuri de 20 iulie