Noi măsuri anti COVID-19, la Blaj: Dezinfecția străzilor și patru aparate de ventilare artificială la Spitalul Municipal
Noi măsuri anti COVID-19, la Blaj: Dezinfecția străzilor și patru aparate de ventilare artificială la Spitalul Municipal
Primăria Blaj a început dezinfectarea străzilor din municipiu, în contextul recomandărilor DSP Alba referitoare la măsurile de prevenție a epidemiei de coronavirus. De asemenea, administrația blăjeană va achiziționa, împreună cu Spitalul Municipal Blaj, patru aparate de ventilație artificială.
La nivelul municipiului Blaj, Serviciul Public de Gospodărie Locală efectuează dezinfecția străzilor, în contextul situației epidemiologice actuale de pandemie cu COVID 19. Dezinfecția străzilor se face cu produse pe bază de clor, produsul folosit reprezentând una dintre cele mai eficiente metode de dezinfecție. Dezinfectarea străzilor din municipiul Blaj va continua și în perioada următoare, după un program bine stabilit.
Tot la nivelul municipiului Blaj, s-a luat decizia ca Primăria Municipiului Blaj, împreună cu Spitalul Municipal Blaj, să achiziționeze, în sistem de urgență, patru aparate de ventilație artificială, în valoare de aproximativ 400.000 lei, care vor fi folosite de unitatea medicală blăjeană. Două dintre aparate vor fi achiziționate din bugetul local al municipiului Blaj, celelalte două urmând a fi cumpărate din bugetul Spitalului Municipal. Consiliul Local Blaj va rectifica de urgență bugetul local, pentru a aloca cât mai rapid suma necesară în vederea acestei achiziții.
„La Blaj am luat toate măsurile preventive, necesare și recomandate în contextul epidemiologic actual și suntem preocupați de evoluția situației. Vom acționa ori de câte ori va fi nevoie și suntem la curent cu tot ceea ce se întâmplă în țară și în lume. Rog cetățenii să manifeste responsabilitate, să se informeze doar din surse oficiale și să respecte recomandările autorităților”, afirmă primarul municipiului Blaj, Gheorghe Valentin Rotar.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
FOTO ȘTIREA TA | ACCIDENT în intersecția din zona Stadion din Alba Iulia: Coliziune între un Mercedes și un BMW
FOTO ȘTIREA TA | ACCIDENT în intersecția din zona Stadion din Alba Iulia: Coliziune între un Mercedes și un BMW Un accident rutier a avut loc vineri, în jurul orei 23.00, în intersecția din zona Stadion din Alba Iulia, în urma unei neacordări de prioritate. Potrivit martorilor oculari, care au trimis fotografii pe adresa redacției […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 7 ore
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 3 ore
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum 10 ore
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum 2 ore
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie
-
Sportacum 4 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea