Start amânat în Alba la Cupa Liceelor Coca-Cola 2012! Vezi noul program al meciurilor
*Miercuri va debuta la Alba Iulia întrecerea fotbalistică
În 2012, echipa învingătoare în Cupa Liceelor Coca-Cola, competiţie fotbalistică organizată la nivel naţional, câştigă trofeul şi merge la Euro 2012, premiul suprem fiind o superexcursie şi bilete la un meci din ”sferturi” de la campionatul european, găzduit de Polonia şi Ucraina. Între cele 425 de licee la start înscrise se numără şi 6 echipe din Alba Iulia: Colegiul Tehnic “Apulum” Alba Iulia, Colegiul Tehnic “Dorin Pavel” Alba Iulia, Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia, Colegiul Tehnic “Alexandru Domşa” Alba Iulia, Colegiul Economic “Dionisie Pop Marţian” Alba Iulia şi Liceul de Muzică şi Arte Plastice Alba Iulia, ce se vor duela în perioada 7-23 martie pentru un loc la faza zonală de la Târgu Mureş (20-29 aprilie), Regiunea de Nord, alături de formaţii din Cluj Napoca, Sibiu, Tg Mureş, Braşov şi Râmnicu Vâlcea.
*Încurcături, modficări şi noi ţintare!
Întrucât Colegiul Militar Liceal “Mihai Viteazul” Alba Iulia şi Seminarul Ortodox Alba Iulia nu au respectat condiţiile înscrierii de pe site-ul oficial, acestea nu vor participa, la un moment dat fiind în calcul şi o echipă din Hunedoara (Liceul Pedagogic „Sabin Drăgoi” din Deva). În consecinţă s-a produs o nouă împerechere a jocurilor, iar startul întrecerii la Alba Iulia a fost amânat pentru miercuri, 7 martie, cu o nouă locaţie a jocurilor. Până la urmă, s-a decis ca întrecerea să se desfăşoare tip turneu în sala Colegiului Tehnic „Apulum” (câte două jocuri pe zi). Competiţia fotbalistică al cărei partener media este ziarul „Unirea” va debuta miercuri, 7 martie 2012 (între orele 13.30-15.30), când sunt prevăzute partidele: Colegiul Tehnic „Apulum” Alba Iulia – Liceul de Muzică şi Arte Plastice Alba Iulia, Colegiul Tehnic „D. Pavel” Alba Iulia – Colegiul Economic „D. P. Marţian” Alba Iulia.
*Se joacă în sistem grupă, la „Apulum”
Echipele participante: (sunt considerate, echipele care au făcut înscrierile la ,,Coca- Cola” – prin acel delegat care a preluat un tabel nominal cu echipa şcolii pentru fotbal din şcolile la care a avut acces): Colegiul Tehnic ,,Apulum” Alba Iulia, Colegiul Tehnic ,,D. Pavel” Alba Iulia, Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia, Colegiul Tehnic ,,Al. Domşa” Alba Iulia, Colegiul Economic ,,D.P. Marţian” Alba Iulia, Liceul de Muzică şi Arte Plastice Alba Iulia.
În situaţia de faţă, Alba Iulia participă cu 6 (şase) echipe şi competiţia se va desfăşura sub forma de turneu, respectând – Tabela BERGER şi jocurile stabilite iniţial din grupa B ( prima variantă)
Concursul se desfăşoară la Colegiul Tehnic ,,Apulum”, astfel:
7 martie 2012. ora 13,30 – 15 30
Colegiul Tehnic ,,Apulum” Alba Iulia – Liceul de Muzică şi Arte Plastice Alba Iulia
Colegiul Tehnic ,,D. Pavel” Alba Iulia – Colegiul Economic ,,D.P. Marţian” Alba Iulia
9 martie 2012. ora 13,30 – 15 30
Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia – Colegiul Tehnic ,,Al. Domşa” Alba Iulia
Colegiul Tehnic ,,Apulum” Alba Iulia – Colegiul Tehnic ,,D. Pavel” Alba Iulia
12 martie 2012. ora 13,30 – 15 30
Colegiul Tehnic ,,Al. Domşa” Alba Iulia – Liceul de Muzică şi Arte Plastice Alba Iulia
Colegiul Economic ,,D.P. Marţian” Alba Iulia – Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia
14 martie 2012. ora 13,30 – 15 30
Colegiul Tehnic ,,D. Pavel” Alba Iulia – Liceul de Muzică şi Arte Plastice Alba Iulia
Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia – Colegiul Tehnic ,,Apulum” Alba Iulia
16 martie 2012. ora 13,30 – 15 30
Colegiul Tehnic ,,Al. Domşa” Alba Iulia – Colegiul Economic ,,D.P. Marţian” Alba Iulia
Colegiul Tehnic ,,D. Pavel” Alba Iulia – Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia
19 martie 2012. ora 13,30 – 15 30
Colegiul Economic ,,D.P. Marţian” Alba Iulia – Liceul de Muzică şi Arte Plastice Alba Iulia
Colegiul Tehnic ,,Apulum” Alba Iulia – Colegiul Tehnic ,,Al. Domşa” Alba Iulia
23 martie 2012. ora 13,30 – 16 30
Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia – Liceul de Muzică şi Arte Plastice Alba Iulia
Colegiul Tehnic ,,D. Pavel” Alba Iulia – Colegiul Tehnic ,,Al. Domşa” Alba Iulia
Colegiul Economic ,,D.P. Marţian” Alba Iulia – Colegiul Tehnic ,,Apulum” Alba Iulia
FESTIVITATE DE PREMIERE
Notă: „În campionatul de fotbal „Cupa Coca – Cola” pentru municipiul Alba Iulia, participă echipele reprezentative ale şcolilor din Alba Iulia, nu se pune problema altor echipe din alte judeţe (Deva – Hunedoara), indiferent de alte reclame de publicitate”, se arată în finalul comunicatului remis de Ştefan Bardi, inspector şcolar de specialitate. (H.D.M.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Actualitate
Cum va fi vremea până în 19 august 2024: Temperaturi caniculare și ploi puține. Prognoza meteo de la ANM, pentru următoarele patru săptămâni
Cum va fi vremea până în 19 august 2024: Temperaturi caniculare și ploi puține. Prognoza meteo de la ANM, pentru următoarele patru săptămâni ANM a publicat, vineri 19 iulie 2024, prognoza meteo pentru următoarele patru săptămâni, perioada 22 iulie – 19 august. Potrivit ANM, sunt anunțate temperaturi caniculare și ploi puține, în cea mai mare […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie