FOTO: Volei Alba Blaj – Rapid București 3-0 | Antrenament cu public pentru campioană
Volei Alba Blaj a câștigat primul din cele trei meciuri consecutive programate în Sala „Timotei Cipariu”, scor 3-0 (25-17, 25-14, 25-13), cu Rapid București, meci contând pentru etapa a 17-a a Diviziei A1.
A fost un simplu antrenament cu public pentru campioana României împotriva penultimei clasate, meciul durând numai 56 de minute. Ținând cont de diferența categorică de valoare dintre echipe, antrenorul Darko Zakoc a odihnit unele dintre jucătoarele importante, mizând printre titulare pe tinerele Rus, Cheluță, Alupei, Cirovic sau Aleksic, fără a efectua vreo înlocuire.
De altfel, tinerele Ramona Rus și Ștefania Cheluță s-au dovedit cele mai bune jucătoare ale gazdelor, fiecare adunând câte 15 puncte în acest meci
Gruparea blăjeană are trei întâlniri la rând în Sala “Timotei Cipariu”, în Divizia A1, întâlnind în ordine pe Rapid București, CSO Voluntari (miercuri, 12 februarie, etapă intermediară, ora 18.00) și Dinamo București, în derby-ul campionatului (sâmbătă, 15 februarie, ora 15.30).
Volei Alba Blaj se menține pe primul loc în clasament și după această etapă, cu 43 de puncte din 45 posibile, urmată la o lungime de Dinamo, ce a învins, 3-0, la Lugoj.
Volei Alba Blaj: Aleksandra Cirović – un punct – Maja Aleksić 7p, Ramona Rus 15 p, Bianka Buša 8p, Ștefania Cheluță 15p, Francesca Alupei 5p – Kirsten Knip (libero); antrenor Darko Zakoc.
Foto: Nicu GOGA, Radio Blaj
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
VIDEO: CSU Alba Iulia l-a prezentat pe antrenorul Alin Minteuan și obiectivele din viitorul sezon! „Vrem să ridicăm ștacheta”, a spus Minteuan
La al treilea an consecutiv petrecut pe a treia scenă fotbalistică, CSU Alba Iulia ridică ștacheta, după ce sezonul precedent a evoluat în play-off. Formația universitară l-a adus antrenor principal pe clujeanul Alin Minteuan, care a fost prezentat astăzi, oficial, în cadrul unei conferințe de presă. Rectorul Daniel Breaz a anunțat obiectivele echipei în următorul […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 ore
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 5 ore
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul