FC Argeș – Volei Alba Blaj 0-3 | Campioana, victorie facilă înaintea examenului din Liga Campionilor
Volei Alba Blaj, campioana României, a câștigat fără emoții confruntarea externă cu FC Argeș, scor 3-0 (25-16, 25-18, 25-17), meci contând pentru etapa a 14-a a Diviziei A1 la volei feminin. Acest al doilea succes din tot atâtea jocuri în 2020 a reprezentat o ultimă repetiție pentru deținătoarea titlului înaintea examenului de miercuri, 22 ianuarie, din Italia, cu Imoco Conegliano, liderul grupei D din Liga Campionilor.
Ținând cont că acest joc a fost ultimul test înaintea primului meci european din noul an, antrenorul Darko Zakoc a mizat pe cea mai bună formulă avută la dispoziție, în marea majoritate a timpului, tocmai în ideea de a prefața confruntarea din Champions League. Surprinzător, partida a debutat în mod echilibrat, cu nou-promovata ținând aproape de mult mai valoroasele adversare până la jumătatea primului set, scorul fiind la un moment dat egal 11-11, după care a urmat o serie excelentă a Blajului, cu 6 puncte la rând adjudecate, oaspetele impunându-se în primul set câștigat la o diferență confortabilă.
Al doilea set a fost început mai bine de vizitatoare, ce s-au distanțat treptat, până la 18-10, însă apoi s-au relaxat nepermis, obligându-l pe antrenorul sârb să solicite time-out după 8 puncte consecutive ale gazdelor, ce au reușit să egaleze: 18-18! Lucrurile au reintrat în matca firească, fiind rândul Blajului să realizeze 7 puncte succesive și să cucerească al doilea set, pentru ca cel de-al treilea parțial să fie o simplă formalitate pentru liderul primei divizii feminine, care a condus în permanență. Cele mai bune echipiere ale formației din “Mica Romă” s-au dovedit Ioana Baciu – 16 puncte, Bianka Busa –13 și Nada Ninkovic – 11 puncte,, meciul durând numai 62 de minute.
Volei Alba Blaj: Ioana Baciu – 16 puncte, Nada Ninkovic – 11 p, Maja Aleksic – 6 p, Bianka Busa – 13 p, Aleksandra Cirovic, Sanja Gommans 8 p, Silvija Popovic (libero); au mai intrat Femke Stoltenborg, Ramona Rus – un punct. Antrenor Darko Zakoc.
Formația din “Mica Romă” se păstrează pe prima poziție în intrecerea internă, acumulând 34 de puncte din 36 posibile, după a 11-a victorie din 12 jocuri susținute în acest sezon. În etapa următoare, sâmbătă, 25 ianuarie, Volei Alba Blaj evoluează în Sala “Timotei Cipariu”, în fața propriilor suporteri, cu CS Medgidia.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
VIDEO: CSU Alba Iulia l-a prezentat pe antrenorul Alin Minteuan și obiectivele din viitorul sezon! „Vrem să ridicăm ștacheta”, a spus Minteuan
La al treilea an consecutiv petrecut pe a treia scenă fotbalistică, CSU Alba Iulia ridică ștacheta, după ce sezonul precedent a evoluat în play-off. Formația universitară l-a adus antrenor principal pe clujeanul Alin Minteuan, care a fost prezentat astăzi, oficial, în cadrul unei conferințe de presă. Rectorul Daniel Breaz a anunțat obiectivele echipei în următorul […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 ore
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 6 ore
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul