FOTO: Volei Alba Blaj – CSU Belor Galați 3-0 | Campioana, prima victorie din 2020
Volei Alba Blaj, campioana României, a repurtat prima victorie din 2020, în fața propriilor suporteri, în Sala „Timotei Cipariu”, 3-0 (25-11, 25-18, 25-14), cu CSU Belor Galați, partidă contând pentru etapa a 12-a a Diviziei A1 la volei feminin (prima a returului).
Deși nu a contat pe serviciile a două jucătoare importante, Sanja Popovic Gamma (Croația) și Kirsten Knip (Olanda), jucătoare angrenate în turneul preolimpic cu naționalele respective, formația din „Mica Romă” nu a avut deloc emoții în a-și apropia victorie, una firească, ținând cont de ecartul valoric existent între combatante. Primul set a fost dominat copios de amfitrioane, ce au avut mai multe serii de puncte consecutive, câștigând fără emoții parțialul împotriva unui oponent ce a mizat pe Ana Maria Berdilă și Sorina Miclăuș, două foste echipere a Blajului.
Al doilea set a început mai echilibrat, vizitatoarele, care au deplasat numai 7 jucătoare, ținând aproape de gruparea din „Mica Romă”, scorul fiind relativ strâns până la 12-10, moment în care deținătoarea titlului a mărit decisiv turația. Ultimul set a semănat cu cel inaugural, deținătoarea titlului aflându-se mereu în față pe tabela de marcaj, cu Aleksic și Busa – cele mai bune echipiere (fiecare câte 17 puncte acumulate).
După un succes conturat în numai 57 de minute, Volei Alba Blaj a acumulat 31 de puncte din 33 posibile, bifând a 10-a victorie stagională din 11 partide și se menține în fotoliul de lider.
Volei Alba Blaj: Ioana Baciu 3 puncte, Nađa Ninković 7 p, Maja Aleksić 17 p, Bianka Buša 17 p, Aleksandra Cirović 8 p, Sanja Gommans 8 p – Silvija Popović (libero); au mai intrat Femke Stoltenborg – un punct, Ramona Rus două puncte. Ștefaina Cheluță. Antrenor Darko Zakoc.
În continuare, programul echipei din “Mica Romă” cuprinde confruntarea de la Pitești, peste o săptămână, sâmbătă, 18 ianuarie, ce prefațează primul examen european al anului, deplasarea din Italia, pentru meciul cu Imoco Conegliano, din etapa a 4-a a Grupei D din Liga Campionilor (miercuri, 22 ianuarie). Respectivul joc este prevăzut în runda a 14-a a întrecerii interne, în intermediara din 15 ianuarie Volei Alba Blaj urmând să stea.
Foto: Nicu GOGA, Radio Blaj
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
VIDEO: CSU Alba Iulia l-a prezentat pe antrenorul Alin Minteuan și obiectivele din viitorul sezon! „Vrem să ridicăm ștacheta”, a spus Minteuan
La al treilea an consecutiv petrecut pe a treia scenă fotbalistică, CSU Alba Iulia ridică ștacheta, după ce sezonul precedent a evoluat în play-off. Formația universitară l-a adus antrenor principal pe clujeanul Alin Minteuan, care a fost prezentat astăzi, oficial, în cadrul unei conferințe de presă. Rectorul Daniel Breaz a anunțat obiectivele echipei în următorul […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 ore
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 6 ore
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul