Beneficii ale exerciţiilor fizice
Pentru majoritatea dintre noi, slăbitul este singura motivaţie pentru a face mişcare. Specialiştii atrag atenţia însă că în spatele exerciţiilor fizice stau mult mai multe beneficii decât doar remodelarea corpului. Crezi sau nu, specialiştii au descoperit că mişcarea fizică îmbunătăţeşte viaţa sexuală, poate reduce riscul de cancer sau îţi poate reda strălucurea pielii.
Beneficii ale activităţii fizice:
lReduce riscul de demenţă – Activitatea fizică îmbunătăţeşte activitatea creierului şi redă energia întregului corp. În cazul persoanelor în vârstă, mişcarea poate reduce riscul dezvoltării unor afecţiuni cognitive, susţin reprezentanţii Alzheimer’s Association. Ei precizează faptul că dansul este o activitate recomandată în special persoanelor cu risc de Alzheimer.
lReduce riscul de osteoporoză – Exerciţiile de fitness ajută la sănătatea oaselor. Cele mai indicate tipuri de exerciţii sunt ridicatul greutăţilor, urcatul scărilor, aerobic alert şi dansul.
lÎmbunătăţeşte viaţa sexuală – Doar 20 de minute de exerciţii fizice, în fiecare zi, ajută la creşterea libidoului. În timp ce sporeşte vitalitatea organismului, mişcarea fizică tinde să amplifice şi dorinţa sexuală, ridicând nivelul hormonilor din organism.
lÎntreţine masa musculară – Odată cu înaintarea în vârstă, masa musculară îşi pierde din fermitate. În plus, executate cu regularitate, exerciţiile ajută şi la creşterea masei musculare.
lÎmbunătăţeşte digestia – Excerciţiile corect executate pot ajuta muşchii intestinali în procesul de digestie. Mai mult, cercetătorii sunt de părere că exerciţiile regulate pentru muşchii abdominali ar putea preveni constipaţia.
lReduce stresul, depresia şi anxietatea – Pentru că îmbunătăţeşte starea de spirit, activitatea fizică ajută organismul dar şi mintea să se relaxeze, eliberând endomorfină – substanţă care alungă depresia. În plus, în timpul exerciţiilor temperatura corpului creşte – lucru care s-a dovedit că linişteşte nervii.
lReduce riscul de cancer – Mai multe studii au arătat că riscul de cancer de colon, de plămâni sau de sân este mai redus la persoanele care au activitate fizică regulată. Acest lucru este o consecinţă a faptului că prin mişcare fizică este redus nivelul de estrogen (care se găseşte în grăsime) – un factor favorizant pentru cancer.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea Ta
VIDEO ȘTIREA TA | Alba fierbe sub codul roșu de CANICULA, la Alba Iulia risipa de apă e în floare: Pistele de biciclete, ”răcorite” de țâșnitorile pentru udarea gazonului
Alba fierbe sub codul roșu de CANICULA, la Alba Iulia risipa de apă e în floare: Pistele de biciclete, ”răcorite” de țâșnitorile pentru udarea gazonului În timp ce mai multe localități din Alba sunt de zile bune fără apă potabilă după raționalizarea consumului de către operatorul APA CTTA Alba, la Alba Iulia continuă risipa. Citește […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 8 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari