Florin Roman, deputat PNL: PSD aloca politic “vise”
Într-un total dispreț față de lege, PSD împarte “finanțări” pentru 575 de proiecte de dezvoltare locală (apă, drum, canal, distribuție de gaze), după o singură regulă: cine împarte, parte-și face.
Adică, peste 80% din proiecte sunt direcționate spre primarii PSD, ca o mita electorală înainte de moțiune. Criteriile legale sunt înlocuite cu bunul plac al domnului Ghizdeanu, omul lui Valcov din fruntea Comisiei Naționale de strategii și prognoza. Practic, dl Ghizdeanu a oferit preferențial informații primarilor PSD in sesnsul ca vor fi finanțate proiectele cu autorizatie de construire și procedura de achiziție finalizată sau in derulare.
O mare minciuna, recunoscuta chiar de dl Ghizdeanu, in răspunsul la o interpelare pe care am adresat-o ca deputat liberal, este ca nu exista bani pentru proiectele declarate “câștigătoare”.
Deși a anunțat 10 miliarde pentru aceste finantari, care de fapt sunt împrumuturi ce trebuie returnate integral sau parțial de primarii, dl Ghizdeanu ma informează ca a fost contractat un împrumut de…300 de milioane de lei de la Trezoreria Statului.
Iar dacă banii nu sunt cheltuiți, CNSP urmează sa plătească dobânda și penalități. Practic, prin acest răspuns oficial, guvernul PSD își da arama pe fata și recunoaște ca vinde “vise” in prag de moțiune.
Banii luați de trezorerie de Ghizdeanu acoperă doar lucrările din județele Maramureș, Olt și Teleorman, unde s-a aruncat cu bani la grei. Sau la Buzău, Giurgiu, Dolj, Constanta, județe cu număr mare de parlamentari.
Problema e ca dl Ghizdeanu folosește banii publici pentru a-i folosi politic, împotriva moțiunii de cenzura a opozitiei.
PNL solicita demiterea imediata a domnului Ghizdeanu, care confunda banul public cu propriul buzunar, asemenea lui Darius Valcov.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
Circulația rutieră pe podul de la Gâmbaş rămâne DESCHISĂ până la finalizarea lucrărilor de reabilitare a variantei alternative. Ce restricții vor trebui să respecte șoferii
Circulația rutieră pe podul de la Gâmbaş rămâne DESCHISĂ până la finalizarea lucrărilor de reabilitare a variantei alternative. Ce restricții vor trebui să respecte șoferii Circulația rutieră pe podul de la Gâmbaş rămâne deschisă până la finalizarea lucrărilor de reabilitare a variantei alternative DJ 107E: Aiud (DN1) – Ciumbrud – Păgida – Gâmbaș, cu respectarea […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 3 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 8 ore
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum o zi
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
21 iulie 1821: Se naște la Bacău Vasile Alecsandri, poet, prozator și dramaturg
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza