Stare de ALERTĂ de pestă porcină pe teritoriul județului Alba: Măsuri privind urmărirea stării de sănătate a efectivelor de porcine la nivelul Orașului Cugir
Stare de alertă epidemiologică permanentă pe teritoriul județului Alba privind pesta porcină africană. Măsuri privind urmărirea stării de sănătate a efectivelor de porcine la nivelul Orașului Cugir
Având în vedere situația epidemiologică, sub raportul Pestei Porcine Africane, se instituie starea de alertă epidemiologică permanentă pe teritoriul județului Alba, conform Legii nr. 215/2004, ceea ce presupune necesitatea luării tuturor măsurilor în vederea prevenirii apariției focarelor pe teritoriul Județului Alba.
Președintele Centrului Local de Combatere a Bolilor Alba a emis Decizia nr. 1/2019 prin care se aprobă Planul de Măsuri pentru prevenirea introducerii Pestei Porcine Africane în afectivele de porcine de pe raza județului Alba, iar obligațiile care cad în sarcina crescătorilor de animale sunt (cel puțin) următoarele:
Măsuri privind urmărirea stării de sănătate a efectivelor de porcine la nivelul Orașului Cugir:
- Supravegherea în permanență a stării de sănătate a animalelor din gospodării;
- Anunțarea de urgență a cazurilor de îmbolnăviri sau mortalități la animale, la Primărie și la medicul veterinar de la Circumscripția sanitară veterinară de asistență sau de la Circumscripția Sanitară Veterinară și pentru siguranța Alimentelor Oficială organizată în județul Alba;
- Interzicerea afluirii (îngrămădirii) porcinelor pentru comercializare fără a fi însoțite de documente sanitare veterinare legale și a produselor și preparatelor din carne de porc;
Măsuri de profilaxie generală specifice bolilor majore
În ferme amenajate pentru creșterea animalelor:
- Respectarea regimului de biosecuritate a unităților (împrejmuire corectă, dezinfector rutier, pietonal, vestiar filtru, echipament de protecție obligatoriu);
- Respectarea condițiilor privind angajarea personalului muncitor și circulația persoanelor în fermă (angajații permanenți, cu carnetele de sănătate vizate la zi, fără să posede animale la domiciliu, vizitatorii numai cu respectarea regimului de filtru);
- Respectarea regimului de carantină profilactică pentru animalele nou introduse în aceste ferme;
- Efectuarea în permanență a lucrărilor de dezinfecție, dezinsecție și deratizare;
- Supravegherea efectivelor de animale din efectivele gospodăriei populației pe o rază de cel puțin 3 km în jurul fermelor (zona de protecție) în vederea depistării precoce a îmbolnăvirilor la acestea
În sectorul gospodăriei populației, se va urmări:
- Limitarea circulației animalelor și interdicția scoaterii porcilor din gospodării sau lăsarea liberă a acestora în localități;
- Evitarea contactului porcilor din gospodării cu animalele sălbatice care pot fi purtătoare de virus;
- Interzicerea hrănirii porcilor cu resturi menajere și produse de origine animală;
PRIMAR
ING.TEBAN ADRIAN OVIDIU
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
Cum a reușit un bărbat din Alba Iulia să cumpere în mod fraudulos, cu ajutorul unor complici, un imobil din Teiuș, scos la licitație: A fost reținut în urma unor percheziții domiciliare
Cum a reușit un bărbat din Alba Iulia să cumpere în mod fraudulos, cu ajutorul unor complici, un imobil din Teiuș, scos la licitație: A fost reținut în urma unor percheziții domiciliare Un bărbat din Alba Iulia a reușit să cumpere în mod fraudulos, cu ajutorul unor complici, un imobil din Teiuș, scos la licitație. […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Schimbarea la Față – obiceiuri, traditii și superstiții. De ce e bine să priveşti CERUL în ziua de OBREJENIE şi ce înseamnă dacă vezi BERZE
-
Opinii - Comentariiacum o zi
8 august – Ziua Internaţională a Pisicii. Curiozități despre prietenii blănoși care ne bucură viața de peste 9.000 de ani
-
Opinii - Comentariiacum 10 ore
9 august – Ziua internațională a grădinilor zoologice și a parcurilor
-
Sportacum 3 zile
Miercuri, ora 17.30, în turul secund al Cupei României, Metalurgistul Cugir – CSU Alba Iulia și CSM Unirea Alba Iulia – CSM Deva
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
7 august – Sfânta Cuvioasă Teodora, prima româncă trecută în rândul sfinților
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Povestea Schitului Poșaga, așezământul monahal din Munții Apuseni, singurul din Alba cu hramul ”Schimbarea la Față a Domnului”. Locul în care se află un izvor care ar avea puteri tămăduitoare