C.A.S. de 5,5 la sută aplicat pensionarilor – o nemernicie a ministrului Sănătăţii
Garnitura de „legume” a Guvernului Boc a primit o grea lovitură din partea preşedintelui României, domnul Traian Băsescu, care, sătul de gafele Guvernului, a declarat că recalcularea pensiilor militarilor în rezervă trebuie stopată. Urmează din partea sindicatului militarilor în rezervă condus de preşedintele colonel Mircea Dogaru, o acţiune în instanţă a Guvernului în întregul său, pentru iniţierea acestui mod defectuos de recalculare a pensiilor militarilor în rezervă. Înalta Curte s-a pronunţat clar că pensiile nu pot fi reduse mai ales retroactiv, dreptul de proprietate fiind inamovibil într-o societate democratică precum cea din România.
Cu toate acestea o altă „legumă” a Guvernului Boc, domnul ministru al sănătăţii Cseke Attila, impozitează pensiile mai mari de 740 lei cu 5,5% pentru C.A.S., declarând că este o soluţie miraculoasă pentru salvarea sistemului sanitar românesc. Aceste „legume” ale Guvernului Boc care s-au tranformat în terci odată cu declaraţia preşedintelui României nu vor să ştie că banii de pensii aparţin oamenilor care au cotizat o viaţă întreagă şi sunt de neatins.
Stimaţi pensionari, banii pe care i-aţi cotizat la pensii sunt ai dumneavoastră şi aveţi drepturi legale la aceştia. Guvernanţii nu trebuie să vă pună beţe în roate pentru a vă lua înapoi un drept sfânt ce vi se cuvine, nu trebuie să vă târască prin tribunale sau prin tot felul de proteste pentru a obţine un drept cetăţenesc care se numeşte pensie, ce este recunoscut de toate statele democratice şi chiar de Dumnezeu. Ce vină aveţi dumneavoastră, părinţi şi bunici că în 40 de ani de muncă cinstită în slujba ţării statul român a luat din truda dumneavoastră cât a socotit de cuviinţă, a construit spitale, şcoli, case de sănătate şi case de odihnă, a finanţat pregătirea unor specialişti şi acum, când dumneavoastră trebuie să vă bucuraţi şi să beneficiaţi de efortul dumneavoastră de o viaţă, vine o „legumă” şi spune că ţara şi sistemul sanitar sunt pe butuci şi are nevoie şi ia fără să ceară, 5,5% din banii dumneavoastră de pensii.
Este un gest mârşav care ne arată încă o dată că teoria evoluţionistă al lui Charles Darwin care decreta că omul se trage din maimuţă nu este adevărată. Dar este adevărat că în România a sosit vremea maimuţelor coborâtoare din oameni, dar nu pentru mult timp.
Dr. MIRCEA FRENŢIU
Medic primar chirurg
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Cultură Educație
O nouă conferință națională „Profesorul Ion D. Lăzărescu”, în octombrie 2024: Cadre inginerești din întreaga țară se reunesc la Cugir
O nouă conferință națională „Profesorul Ion D. Lăzărescu”, în octombrie 2024: Cadre inginerești din întreaga țară se reunesc la Cugir Asociația Generală a Inginerilor din România – Sucursala Alba, pregătește o nouă conferință națională „Profesorul Ion D. Lăzărescu”, la Cugir Asociația Generală a Inginerilor din România (AGIR) – sucursala Alba (cu sediul la Cugir) a […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum o zi
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României
-
Opinii - Comentariiacum 4 ore
Tradiţia fascinantă a Târgului de fete de pe Muntele Găina. Cum erau vândute fetele de măritat în secolul XIX în comunităţile din Munţii Apuseni