România – Anglia 4-2 (0-0), la Cesena, este o partidă ce va intra în istoria fotbalului românesc, un meci de poveste al „tricolorilor mici” ce au câștigat o confruntare nebună, cu toate cele 6 goluri marcate în ultimul sfert de oră!!! Revelionul fotbalului românesc s-a declanșat la Cesena, la Euro Under 19, după o dispută incredibilă, care a avut un ultim sfert de oră de infarct

„Tricolorii mici” au avut parte de cu totul alt meci decât cel din debutul la Euro, la San Marino, entuziasmantul 4-1 cu Croația, dar de aceeași atmosferă de senzație creată de minunații fani din tribunele stadionului „Dino Manuzzi”. Cu maximum de puncte după două întâlniri din Grupa C, România are șanse foarte mari să ajungă în semifinalele Euro 2019, fiind suficientă o remiză cu Franța!

*Florinel Coman, mutarea magică a lui Rădoi!

Pușcaș (76) a deschis scorul din penalty (faultat Fl. Coman), stadionul a luat foc, însă isteria a durat doar câteva minute, englezii au replicat prin reușita de excepție a lui Gray. Ianis Hagi a dovedit că a moștenit geniul „Regelui” și a marcat în minutul 85, dar iarăși a intervenit rapid egalitatea, prin reușita lui Abraham (87). Însă Fl. Coman nu a fost de acord cu deznodământul, șutul său din minutul 89 fiind scăpat în poartă de goalkeeeperul englez. Tot el a realizat dubla în minutul 90+3, dar nu înainte de a avea noroc, la o  bară ce putea însemna 3-3!!!

Asta întrucât fanii români văd în Ianis Hagi și compania drept o generație ce poate aduce iarăși în prim-planul fotbalului, speranțele fiind uriașe în ceea ce-i privește pe elevii lui Mirel Rădoi.

O maree galbenă, în jur de 7.000 de suporteri români au făcut spectacol, punctul culminat fiind „Deșteaptă-te, române” cântat de o manieră ce-ți făcea pielea găină. Pentru fanii veniți din țară și toate colțurile Europei nu contează că este un turneu final al tineretului, joacă România și într-adevăr joacă

*Ionuț Radu, îngerul păzitor

A fost un fotbal intens, cu ocazii de ambele părți, o confruntare în care Anglia își juca una din ultimele șanse. După o primă repriză în care oprotunitățile au fost împărțite, la reluare englezii au împins liniile, am suferit, și I. Radu a avut două intervenții ce au ținut scorul alb, căpitanul tricolorilor fiind înger păzitor și în final, după ce scorul a devenit 1-1

România: I. Radu – Cr. Manea, Nedelcearu, Paşcanu, Fl. Ştefan – Cicâldău,   T. Băluţă – Man, I. Hagi, A. Ivan – G. Puşcaş; rezerve: Căbuz, Vlad – Boboc, F. Coman, Petre, Grigore, Dragomir, Ghiţă, Nedelcu, A. Rus, Ciobanu, Olaru

Ultimele jocuri din Grupa C:  24 iunie 2019: Franţa – România (Cesena, 22:00), Croaţia – Anglia (San Marino, 22:00)

[nggallery id=7274]

14 august 2024: Micii pasionați de ciclism din Alba Iulia, așteptați la Cursa Copiilor, din cadrul Turului României. Cum se fac înscrierile

14 august 2024: Micii pasionați de ciclism din Alba Iulia, așteptați la Cursa Copiilor, din cadrul Turului României. Cum se fac înscrierile Miercuri, 14 august, începând cu ora 14:00, în Piața Unirii din Alba Iulia, cei mici sunt așteptați la cursa copiilor organizată cu ocazia Turului României. Astfel, copiii cu vârste între 2-14 ani vor […]