IPJ Alba: Campania „Împreună pentru siguranța tinerilor” a ajuns la Blaj și Mihalț. Peste 200 de elevi au discutat cu polițiștii despre pericolele la care se expun
Poliţiştii și specialiștii Centrului de Prevenire, Evaluare și Consiliere Antidrog au discutat cu peste 200 de elevi de gimnaziu și liceu, din Blaj și Mihalț, despre pericolele la care se expun în cazul în care nu adoptă o atitudine preventivă. Siguranța rutieră și siguranța în mediul on line au fost principalele teme de discuție.
La data de 21 mai 2019, aproximativ 200 de elevi ai Colegiului Naţional „Inochentie Micu Clain” Blaj, ai Liceului Teoretic Greco Catolic „Sfântul Vasile cel Mare” Blaj și ai Școlii Gimnaziale „Ion Breazu” Mihalț s-au întâlnit cu poliţiştii Compartimentului de Analiză şi Prevenire a Criminalităţii din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Alba şi cu specialişti din cadrul Centrului de Prevenire, Evaluare şi Consiliere Antidrog Alba, în cadrul unor activităţi care au avut ca scop informarea tinerilor în legătură cu pericolele ce stau în spatele consumului de alcool şi droguri şi a unui profil „prietenos” pe internet.
În discuțiile purtate cu liceenii, siguranța rutieră a fost abordată din perspectiva unor viitori posesori de permis de conducere, fiind analizați principalii factori de risc în producerea accidentelor rutiere.
Adolescenții au fost de acord că teribilismul, lipsa experienței în condus, lipsa informațiilor, inconștiența asumării unor riscuri inutile în trafic sau conducerea sub influența băuturilor alcoolice sau a altor substanțe pot avea consecințe devastatoare pentru viață.
Mesajul discuțiilor a fost întărit de „ochelarii de alcool” și „ochelarii de droguri” care simulează intoxicația cu alcool și droguri, tinerii putând experimenta senzațiile generate de consumul real de astfel de substanțe.
Reprezentanții Centrului de Prevenire, Evaluare și Consiliere Antidrog Alba au prezentat informații legate de serviciile de intervenție și consiliere pe care le pun la dispoziție celor care doresc să obțină sprijin, pentru a scăpa de dependență.
O altă temă de discuție a fost siguranța în mediul on-line respectiv beneficiile şi riscurile utilizării reţelelor de socializare şi a diverselor aplicaţii din mediul virtual.
Polițiștii au oferit explicații legate de infracţiunile care sunt comise prin intermediul dispozitivelor mobile (telefoane, tablete, computere), recomandarea fiind aceea ca minorii să folosească tehnologia modernă, cu precauţie, pentru că furtul de identitate sau fraudele pot fi experiențe neplăcute şi costisitoare.
Mesajul specialiștilor în prevenție a fost preluat și întărit de cadrele didactice ce au participat la întâlnirile cu tinerii.
[nggallery id=7139]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
INCENDIU la o locuință din Stremț: Intervin pompierii cu trei autospeciale Un incendiu a izbucnit vineri dimineața, în jurul orei 6.00, la o locuință din Stremț. Intervin pompierii cu trei autospeciale. Citește și: UPDATE: FOTO | INCENDIU pe autostrada A10 Sebeș-Turda: O autobasculantă a luat foc pe sensul Turda-Sebeș. Trafic blocat Detașamentul de pompieri Aiud […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum o zi
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României
-
Opinii - Comentariiacum 2 ore
Tradiţia fascinantă a Târgului de fete de pe Muntele Găina. Cum erau vândute fetele de măritat în secolul XIX în comunităţile din Munţii Apuseni