FOTO/ Prezență mare de elevi la concursul de matematică (și informatică) ,,Profesorul ,,Ioan Mariș” Cugir – ediția a X-a
Asociația pentru Stiință și Progres ,,Pitagora” Cugir, în pateneriat cu Universitatea de Vest Timișoara – Facultatea de Matematică și Informatică și Liceul ,,David Prodan” Cugir, a organizat sâmbătă, 11 mai 2019, cea de-a X–a ediție a Concursului Interjudețean de Matematică ,,Profesorul Ioan Mariș”.
A fost singurul centru de examinare de pe lângă Facultatea de Matematică și Informatică Timișoara, subiectele fiind propuse de prestigioasa instituție de de învățământ din Banat. La concurs s-au înscris 108 participanți (65 din clasele a XI-a și a XII-a și 43 din clasele a IX-a și a X-a). Ediția de la Cugir s-a suprapus cu cea de-a V-a ediție a Facultății de Matematică și Informatică a Universității de Vest Timișoara, la care s-au înscris peste 400 de concurenți. La cea de-a X-a ediție cugireană au luat parte la concurs, elevi de la: Colegiul Național ,,HCC Alba Iulia”, Liceul Militar ,,Mihai Viteazul” Alba Iulia, Liceul ,,Titu Maiorescu” Aiud, Colegiul ,,Lucian Blaga” Sebeș, Liceul ,,Avram Iancu” Câmpeni, Liceul Teoretic ,,Coriolan Bredicianu” Lugoj, Liceul Teoretic Teiuș. La evenimentul de la Cugir au fost prezenți: Conf univ. Mircea Drăgan și conf. Univ. Victoria Iordan (Universitatea de Vest Timișoara), prof. Monalisa Borza – insp. General adj. la ISJ Alba, prof. Ionela Cozmescu – director Liceul Teoretic ,,David Prodan” Cugir, precum și foști elevi ai profesorului de matematică Ioan Mariș.
De reamintit că, la finele lunii martie a.c, la Liceul Teoretic ,,David Prodan” a avut loc concursul de Fizică ,,Constantin Sălceanu” adresat elevilor claselor a IX-a, a X-a, a XI-a şi a XII-a.
Potrivit organizatorilor, beneficiile oferite de către Facultatea de matematică și informatică, precum și cea de fizică, de pe lângă Universitatea de Vest Timişoara constau în aceea că elevii care obţin un punctaj de minim 60 %, vor benefecia de facilităţile oferite de facultățile amintite și anume: admitere la facultate, bursă şi loc de cazare în căminele Universităţii. De asemenea, primii 3 clasaţi vor fi premiaţi de către Asociaţia pentru Ştiinţă şi Progres Pitagora Cugir, astfel: premiul I 300 RON, premiul II, 200 RON, premiul III 100 RON. Premiile vor fi oferite într-un cadru festiv.(C.P.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Cultură Educație
30 iulie 2024: „Despre starea de bine”, în luna iulie la atelierul Biblioterapia al Bibliotecii Județene „Lucian Blaga” Alba
„Despre starea de bine”, în luna iulie la atelierul Biblioterapia al Bibliotecii Județene „Lucian Blaga” Alba În luna iulie psihoterapeutul Cosmin Bara împreună cu bibliotecara Luiza Pop vor dezbate în cadrul proiectului Biblioterapia, tema „Despre starea de bine”. Dezbaterea va putea fi urmărită pe pagina de Facebook a instituției la data de 30 iulie 2024, […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 4 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum o zi
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 2 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)