Băiatul de 2 ani din Livezile care a căzut într-o fântână se simte bine
Băiatul de 2 ani din Livezile care a căzut într-o fântână se simte bine.
Băieţelul de 2 ani din Livezile, care a căzut în 5 martie într-o fântână şi care a fost scos afară în stop cardio-respirator, precum şi în stare de hipotermie, se simte mult mai bine după ceva mai mult de o lună de la accident.
Minorul a fost internat la Spitalul Județean din Târgu Mureș, de unde, după evoluția favorabilă a stării de sănătate, a fost transportat la o unitate medicală din București pentru recuperare. Copilul din satul Livezile a căzut într-o fântână adâncă de 5-6 metri până la luciul apei şi încă 2-3 metri adâncime.
După copil a coborât un localnic, care l-a menţinut deasupra nivelului apei. Minorul a stat circa 20 de minute în fântână. Pompierii chemați și sosiți la fața locului l-au extras cu ajutorul dispozitivului existent, respectiv scripete, lanţ şi găleată.
Echipajul de prim ajutor SMURD Aiud a început manevrele de resuscitare, care au continuat timp de circa 30 de minute, până la sosirea echipajului SMURD Terapie Intensivă Mobilă, care a preluat copilul şi a continuat resuscitarea și manevrele de creştere a temperaturii acestuia.
Minorul și-a revenit, a fost intubat și avea activitate cardiacă și respira singur. Ulterior a fost chemat un elicopter SMURD, care l-a preluat și l-a transportat la unitatea medicală din Târgu Mureș.
Toată această operațiune desfășurată cu profesionalism și cu rapiditate a dus la salvarea băiatului și la posibilitatea ca acesta să se recupereze integral.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
FOTO | Tânărul artist din Alba care desenează poveşti pe pielea oamenilor într-un salon din Germania: ”Tatuajele sunt mai mult decât artă, sunt „pânze vii“ care rămân pe noi toată viața”
Tânărul artist din Alba care desenează poveşti pe pielea oamenilor într-un salon din Germania: ”Tatuajele sunt mai mult decât artă, sunt „pânze vii“ care rămân pe noi toată viața” Alin Sântea, un tânăr din Tărtăria, comuna Săliștea, a realizat primul tatuaj în urmă cu mai bine de 10 ani, folosindu-se de un aparat improvizat şi […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
8 august – Ziua Internaţională a Pisicii. Curiozități despre prietenii blănoși care ne bucură viața de peste 9.000 de ani
-
Opinii - Comentariiacum 18 ore
11 august 1456, ziua în care Iancu de Hunedoara, voievod al Transilvaniei, se stinge din viață. A fost înmormântat la Alba Iulia, iar pe piatra sa funerară stă înscris ”S-a stins lumina lumii”
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
9 august – Ziua internațională a grădinilor zoologice și a parcurilor
-
Sportacum 4 zile
FOTO: Metalurgistul Cugir – CSU Alba Iulia 1-3 (0-1), în Cupa României | Studenții, calificare fără emoții
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
7 august – Sfânta Cuvioasă Teodora, prima româncă trecută în rândul sfinților
-
Ştirea zileiacum 19 ore
Veta Biriș, doamna muzicii populare din Alba, își aniversează ziua de naștere: Celebra interpretă împlinește 75 de ani