Când e vorba de spitalul din Cugir – sănătatea nu are culoare politică
„Aleşii locali din Cugir au semnat, la finele săptămânii trecute, o Scrisoare deschisă pentru păstrarea spitalului orăşenesc, adresată factorilor cu competenţe decizionale”.
„O posibilă transformare sau reorganizare a unităţii medicale din Cugir reprezintă o perspectivă sumbră, cu efecte devastatoare asupra populaţiei din Cugir. În condiţiile creşterii gradului de sărăcie este posibil ca o parte din localnici să nu îşi poată permite financiar să se deplaseze în caz de nevoie la spitalele din localităţile vecine. În prezent, circa 130 depersoane apelează într-o zi la ajutorul cadrelor medicale din spital, ceea ce înseamnă că de serviciile spitalului au nevoie lunar aproape 4000 oameni”, susţin consilierii locali.
Un argument în opinia aleşilor pentru menţinerea spitalului îl reprezintă suportul financiar sigur al administraţiei locale, care a achitat toate plăţile care-i revin, încât spitalul nu are datorii la ora actuală. „Ca aleşi locali, avem o obligaţie de a apăra interesele cetăţenilor care ne-au ales pentru a-i reprezenta, iar o posibilă reorganizare sau transformare a Spitalului Orăşenesc Cugir limitează pe plan local accesul cetăţenilor la serviciile medicale de specialitate, punându-le în pericol starea de sănătate”, se mai arată în comunicatul consilierilor din Cugir. Ei fac pe această cale un apel la factorii de decizie din oraş, Prefectura Judeţeană, Direcţia de Sănătate să susţină păstrarea spitalului din Cugir.
În cadrul unei şedinţe extraordinare desfăşurate la finele săptămânii trecute s-au făcut propuneri ca în cursul acestei săptămâni, la Prefectura Judeţului să aibă loc o întâlnire de lucru cu factorii de decizie amintiţi mai sus la care să ia parte şi reprezentanţi ai administraţiei locale şi ai spitalului.
„În legătură cu situaţia spitalului din Cugir, primarul Adrian Teban a făcut o deplasare la Ministerul Sănătăţii pentru a cere sprijinul necesar în acest caz,iar în zilele următoare vom informa cugirenii cu rezultatul acestui demers făcut la mai marii sănătăţii de la Bucureşti. (C.P.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Cultură Educație
O nouă conferință națională „Profesorul Ion D. Lăzărescu”, în octombrie 2024: Cadre inginerești din întreaga țară se reunesc la Cugir
O nouă conferință națională „Profesorul Ion D. Lăzărescu”, în octombrie 2024: Cadre inginerești din întreaga țară se reunesc la Cugir Asociația Generală a Inginerilor din România – Sucursala Alba, pregătește o nouă conferință națională „Profesorul Ion D. Lăzărescu”, la Cugir Asociația Generală a Inginerilor din România (AGIR) – sucursala Alba (cu sediul la Cugir) a […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum o zi
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României
-
Opinii - Comentariiacum 2 ore
Tradiţia fascinantă a Târgului de fete de pe Muntele Găina. Cum erau vândute fetele de măritat în secolul XIX în comunităţile din Munţii Apuseni