Liga a IV-a: Viitorul Sântimbru – CS Zlatna, meci nebun la Galtiu, cu două penalty-uri ratate! Voința Stremț, set de tenis la Cergău și maximum de puncte în retur
Un meci efectiv nebun la Galtiu, în etapa a 17-a a Ligii a IV-a, între vecinele de clasament Viitorul Sântimbru și CS Zlatna, încheiată egal, scor 2-2 (0-1)!
Aurarii au condus în două rânduri, ambele formații irosind câte o lovitură de pedeapsă. La scorul de 1-2, portarul gazdelor Ov. Barna a parat execuția lui A. Câmpean (65), iar în minutul 87, a fost rândul lui Pojar (CS Zlatna) să intervină la șutul din punctul cu var trimis de Al. Stan (ce putea aduce victoria amfitrionilor), iar B. Ștef a fost eliminat în prelungiri.
Echipa lui Ștefan Fogoroși a trecut și al 13-lea val invincibil (ultimul eșec… la Zlatna, 1-2, în 14 septembrie 2018), iar vizitatorii rămân fără succes în retur (trei remize în 4 jocuri, toate cu același scor, 2-2).
Viitorul Sântimbru – CS Zlatna 2-2 (0-1)
Marcatori: E. Hălălae (52), Tănase (72), respectiv Kiraly (22), Al. Greuruş (58) *B. Ştef (Viitorul Sântimbru) a fost eliminat în minutul 90+3 pentru cumul de cartonaşe galbene *Ambele echipe au ratat câte un penalty, oaspeţii în minutul 65 prin A. Câmpean, iar gazdele în minutul 87 prin Al. Stan.
Sportul Petrești – AFC Micești 7-0 (4-0)
Marcatori: Cioară (3 – autogol), Bălaş (7, 54), Buligă (10), M. Cristea (19), D. Ianc (51), Afrapt (70).
Liderul a repurtat cel mai clar succes din primăvară, al doilea joc la rând cu 7 goluri marcate (precedentul 7-2 la Mihalț), în fața unei grupări ce a pierdut toate întâlnirile din retur.
Energia Săsciori – Metalu Aiud 1-1 (1-0)
Marcatori: Jula (31), respectiv V. Drăgan (70) *Jula (Energia) a ratat un penalty în minutul 10.
Primul punct extern al returului pentru aiudeni, reușită a rezervei Val. Drăgan, și întâia remiză din 2019 a Energiei, ce venea după două succese consecutive.
Nicolae Linca Cergău – Voinţa Stremţ 1-6 (0-0)
Marcatori: V. Diaconu (89), respectiv Trifa (47), Epure (61, 70, 74), I. Mihălţan (81), A. Breaz (90+3).
După un prim act fără goluri, la reluare s-a înregistrat un set de tenis în favoarea oaspeților, ce au maximum de puncte în partea secundă a stagiunii. Amfitrionii au suferit cel mai drastic insucces intern al campionatului.
Spicul Daia Română – CS Navobi 2-1 (0-1)
Marcatori: B. Grigore (78), Al. Culda (80), respectiv D. Chira (29).
Dăienii au întors scorul în câteva minute, realizând a treia victorie a primăverii (toate în fața fanilor), Navobi suferind al 4-lea insucces din tot atâtea confruntări în retur
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Sport
Victorie uriașă pentru România la JO 2024: Jaqueline Cristian a învins-o pe Caroline Garcia la turneul olimpic de tenis
Victorie uriașă pentru România la JO 2024: Jaqueline Cristian a învins-o pe Caroline Garcia la turneul olimpic de tenis Jaqueline Cristian a reușit o victorie remarcabilă în turneul de tenis de la Jocurile Olimpice, în fața a 7.000 de spectatori, învingând-o pe favorita gazdelor, Caroline Garcia. Citește și: Ceremonie SPECTACULOASĂ în deschiderea Jocurilor Olimpice de […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 4 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum o zi
27 iulie – Sfântul Pantelimon, „doctorul fără de arginţi“. Se mănâncă porumb şi dovlecei, pentru ca oamenii să fie viguroşi în timpul iernii
-
Ştirea zileiacum 5 zile
TITULARIZARE 2024 în Alba: O notă de ZECE CURAT, obținută de un candidat din Alba Iulia. La ce disciplină a concurat
-
Ştirea zileiacum 4 zile
TOPUL NEGRU al liceelor din Alba: Unde s-a intrat cu medii sub 5, la repartizarea computerizată 2024. La trei școli, ultima medie de admitere a fost puțin peste 3
-
Ştirea zileiacum 4 zile
FOTO: O profesoară de la Colegiul Militar din Alba Iulia, „Omul Anului 2023” pe Statul Major al Forţelor Aeriene