FOTO: Volei Alba Blaj – CSM București 3-0, în derby-ul campionatului! Echipa din „Mica Romă”, pas mare spre titlu!
Volei Alba Blaj a făcut un pas mare spre titlu, după ce a câștigat derby-ul cu CSM București, scor 3-0 (25-16, 25-20, 25-18), echipa din „Mica Romă” abordând partea secundă a Diviziei A1 cu 5 puncte avantaj în lupta pentru titlu.
Victorie indubitablă a ardelencelor, care au etalat o evoluție ce nu a lăsat replică oponentelor! Volei Alba Blaj deține acum prima șansă la cucerirea trofeului și are un moral excelent înaintea finalei Cupei CEV de marți, de la Sibiu!
Este al doilea succes din acest campionat al echipei conduse de Darko Zakoc împotriva rivalei din Capitală,tot în minimum de seturi, dar și o revanșă pentru anul trecut, când CSM București s-a impus în două rânduri, cu 3-0, la Blaj.
Atmosferă de mare meci în Sala „Timotei Cipariu”, cu finalista Cupei CEV venită în fața fanilor după primul eșec stagional, suferit la Târgoviște.
*Darko Zakoc: „Important este că ne-am revenit după eșecul de la Târgoviște”
„Nu s-a încheiat lupta pentru titlu, dar acum avem un mare avantaj. Cel mai important lucru este că ne-am revenit după înfrângerea de la Târgoviște și am câștigat acest derby, o victorie ce înseamnă mult pentru noi ca echipă, pentru fete, înaintea finalei Cupei CEV”, a spus antrenorul Darko Zakoc. „Un meci bun al nostru și o victorie frumoasă în fața suporterilor, cărora le mulțumim pentru sprijin. Au crescut considerabil șansele de a câștiga campionatul, dar încă nu suntem campioane„, a precizat Nneka Onyejekwe
Fără Adina Salaoru, fostul simbol al Blajului – accidentată, CSM București a început prost confruntarea, fiind condusă în permanență pe durata primul set, cu excepția unui moment când a avut 9-8. Amfitrioanele au dominat categoric, impunând ritmul și câștigând primul parțial cu 25-16, după ce adversarele au fost penalizate cu un punct din pricina protestelor lui Ferhat Akbaș.
În al doilea set, vizitatoarele au început mai bine, au condus cu 10-6 și 13-10, dar Blajul a revenit spectaculos egalând la 15-15. S-a mers cap la cap până la 19-18, când o serie excelentă a gazdelor a dus la un ecart decisiv 24-20.
Echilibrat a început și setul al treilea cu egalitate păstrată până la 15-15, de unde Blajul a zburdat efectiv spre cucerirea celor trei puncte, distanțându-se la 20-15!
Ultimul meci al primei părți a campionatului are o miză imensă, în joc fiind șansele în lupta pentru titlu, dar și configurarea fazei a doua a sezonului (play-off-ul între locurile 1-6). În decembrie, echipa din “Mica Romă” a dat lovitura în capitală, cu un 3-0 răvășitor administrat deținătoarei titlului, însă în această săptămână a suferit, lângă Turnul Chindiei, primul eșec din campionat, 2-3 cu CSM Târgoviște, înfrângere ce aduce și mai mult suspans în bătălia pentru trofeu, în condițiile reducerii ecartului din clasament.
Volei Alba Blaj: Lora Kitipova (4 puncte) – Nađa Ninković (11 p), Sonja Newcombe (11 p), Maja Aleksic (8 p), Ana Lazarević (3 p), Ioana Baciu (4 p) – Marina Vujović (libero); au mai intrat Katerina Zhidkova (7 p), Mariya Karakasheva (6 p), Viktoriya Delros (libero); Aleksandra Cirovic, Nneka Onyejekwe/ cpt, Ramona Rus, Sorina Miclăuș. Antrenor Darko Zakoc.
[nggallery id=6868]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: Corvinul Hunedoara, calificare istorică în Europa League! În turul doi preliminar, duel cu NK Rijeka
Corvinul Hunedoara s-a calificat în turul al doilea al Europa League, după manșa secundă a duelului cu Paksi FC (Ungaria), o calificare istorică pentru „corbii albaștri”. Gruparea de lângă furnale intră in istoria fotbalului românesc fiind prima echipă din eșalonul secund care reușește o calificare în competițiile continentale! Iar în turul următor pe hunedoreni îi […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 17 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României