„U” Cluj, echipă pregătită de Bogdan Lobonț, abia revenită din cantonamentul din Turcia, a avut un test util împotriva Metalurgistului Cugir, echipa de sub Drăgana, „șepcile roșii”, candidate la promovarea în Liga 1, impunându-se cu scor de 3-1 (2-1).

Replica formației din eșalonul terț, condusă de Călin Moldovan, nu a fost de neglijat, ba dimpotrivă.  Vizitatorii au deschis scorul prin R. Dicu (15) – scăpat singur cu portarul, reușită prefațată de ocazia lui Gavra (13). La 1-0, Dican a ratat oportunitatea de a majora avantajul, iar studenții au întors scorul în câteva minute prin reușitele lui Taub (23) și D. Goga (27) – șut de la 20 de metri, până la fialul primului mitan mai consemnându-se oportunitățile lui Cîrstean și Florescu. Cugirul mai are o situație majoră, Cercel (67), însă Dur-Bozoancă intervine excelent, ultimul gol al unei întâiniri echilibrate și interesante fiind marcat de M. Coman (80).

Cugirenii l-au folosit în acest meci pe apărătorul Lorand Lang (ex-Comuna Recea, care s-a pregătit și cu Național Sebiș), fundașul evoluând în actul secund. În schimb „roș-albaștrii” nu mai contează pe juniorul Pașcu – o încurcătură cu actele de reziliere cu Șoimii Lipova.

„U„: Dur-Bozoancă – A. Coman, I. Ursu, Arudan, Sepsi – Căpușă, Florescu, N. Janos, Taub – D. Goga, Gavra, rezerve Diu, Cordoș, Prodean Kofi, Pîrvulescu, Hațiegan, M. Coman.

Metalurgistul: N. Bănică – Bold, Ov. Morariu, Șt. Radu, Vitinha – Șaucă, Dican, Necșulescu, Dicu – P. Păcurar – Cîrstean; rezerve Crivăț, Dohotariu, Cercel, Lang (Comuna Recea) Făgărășanu, Vărărean, Șuteu, M. Neagu (absenți Itu, Vîjdea ). Metalurgistul Cugir mai joacă miercuri, cu Hermannstadt II și sâmbătă cu Unirea Ungheni