Volei Alba Blaj a reușit o calificare uluitoare în semifinalele Cupei CEV, după ce a trecut de Galatasaray Istanbul, în returul de la Sibiu, câștigând setul de aur al unei manșe dramatice.

Blajul a izbutit minunea, a câștigat cu 3-0 (25-20, 25-23, 25-16), remontând eșecul de la Istanbul, iar în setul decisiv s-a impus cu 15-5 și s-a calificat pentru al doilea an la rând în semifinalele unei competiții continentale. Un rezultat istoric pentr Volei Alba Blaj, ce a reușit ceva ce părea imposibil!

*Setul de aur, 15-5

Punct Ioana Baciu 1-0, 2-0 pentru Volei Alba Blaj! 3-1 Ioana Baciu! Scorul se strânge 4-3. Aut atac Galataaray și 6-3! Iarăși aut și 7-3. As Aleksic 8-3!!! Newcombe 9-3 și 10-4! As Lazarevici 12-4, sala este în picioare! E 13-5 și minunea se înfăptuiește!

În jur de 1800 de spectatori sunt prezenți în Sala „Transilvania”, pentru a asista la o partidă în care Blajul încearcă minunea!

*Setul 1 25-20

Primul set a fost la discreția gazdelor, ce au început extrem de tare, conducând cu 3-0 și distanțându-se pe tabelă: 9-4, 10-6, 12-8, 15-10, 22-16. Fază litigioasă la 22-17, punctul fiind dat Blajului. La 24-18, Galatasaray a reușit să anuleze două mingi de set

*Setul al doilea 25-23

Al doilea parțial are alt start, cu Galatasaray mult mai determinată, scorul fiind egal 3-3, oaspetele trecând în avantaj 5-3, 6-4 și 8-6, pentru prima dată în acest meci. Blajul a remontat și a preluat conducerea după trei puncte consecutive, 9-8, dar iarăși e egalitate. Galatasaray a a revenit la timonă 12-10, însă scorul devine egal 12-12. Blocaj Ninkovic și scorul devine 16-14 pentru Blaj, cu trei puncte la rând, moment în care antrenorul advers a solicitat time out. La 16-16 Zakoc cere time-out, se joacă pe muchie de cuțit. Intră Maja Aleksic, la scorul de 17-18, care reușește să egaleze, însă Galatasaray se duce la 20-18 și 21-19. Egalează Blajul, prin serviciul Majei Aleksic și antrenorul turc solicită timout la scorul de 21-21. O fază îndelungată, disputată a fost câștigată de Galatasaray ce a ajuns la 23-21, moment în care Zakoc a solicitat time-out! Două puncte Newcombe și iar egalitate 23-23! Atac în aut Galatasaray, o fază contestată de oaspeți, Blajul preia conducerea cu 24-23, după 21-23 și fructifică prima minge de set, un atac în aut al adversarelor!

*Setul al treilea 25-16

Iarăși Galatasaray începe mai bine și conduce cu 4-1, când Zakoc cere time out. Lazarevici face 2-4, egalitatea e restabilită de Baciu din serviciu. Blocaj Lazarevici și 5-4 pentru Blaj, care a făcut 5 puncte la rând până la 6-4. S-a făcut 7-7, dar Newcombe punctează, urmată de Ninkovic: 9-7. Scorul a devenit 11-9, după o minge disputată și câștigtă de vizitatoare. Se merge cap la cap până la 13-12, dar Blajul are un moment bun și se distanțează la 16-12, antrenorul advers solicitând time-out. O minge litigioasă este acordată vizitatoarelor, dar scorul se mărește la 18-14și 20-14, iarăși time-out tehnic al antrenorului turc. Se ajunge la 22-15, după un punct făcut de Newcombe. Blajul s-a dezlănțuit, și este 25-16.

Volei Alba Blaj: Lora Kitipova (două puncte) – Nađa Ninković (8 puncte), Sonja Newcombe (11 puncte), Ana Lazarević (13 puncte), Nneka Onyejekwe/ cpt (4 puncte), Ioana Baciu (18 puncte) – Marina Vujović (libero); a mai intrat Maja Aleksić (7 puncte); Katerina Zhidkova, Aleksandra Ćirović, Mariya Karakasheva, Ramona Rus, Sara Hutinski, Viktoriya Delros (libero).

[nggallery id=6756]

LPS Sebeș, eliminată în sferturile de finală la Under 17, după 2-6 cu SCM Zalău!

LPS Sebeș a fost eliminată în sferturile de finală ale Campionatului Under 17, după eșecul drastic din deplasare cu SCM Zalău, scor 2-6 (0-3). Vizitatorii conduși de Doru Oancea au fost copleșiți de miza jocului eliminatoriu. emoțiile și-au spus din plin cuvântul și după un sfert de oră gazdele aveau avantaj de 3 goluri. Zarurile […]