Atleţi blăjeni în cantonament la Barcelona
În perioada 14-30 ianuarie, sportivi de la AC „Mica Romă” Blaj şi CSŞ Blaj vor efectua un cantonament de pregătire centralizată în Barcelona (Spania). Din lotul condus de antrenorul Cristina Man fac parte 11 atleţi, după cum urmează: Andreea Simu (Barna), Mădălina Biriş, Nicoleta Ciufudean, Gabriela Stoia, Adrian Dordea, Cătălin Gorcea, Iulian Stoica, Alin Oancea, Sebastian Marean, Alexandru Pintea şi Darius Cristea. „Am decis să schimbăm locaţia de cantonament, în anii anteriori noi alegând în această perioadă Băile Felix din necesitatea de a ne antrena la intensităţi tot mai mari, iar acest lucru nu era posibil în ţară din cauza temperaturilor foarte scăzute”, a declarat Cristina Man. Cantonamentul din Spania a fost posibil întrucât anul trecut în cadrul Campionatelor Mondiale Şcolare de Cros din Slovacia o delegaţie iberică s-a arătat deschisă pentru o colaborare. Partea spaniolă a acceptat să găzduiască 12 persoane şi au fost astfel aleşi sportivii blăjeni care au drept obiectiv în 2011 clasarea pe podium la diversele campionate naţionale şi implicit realizarea baremurilor pentru Campionatele Balcanice, Europene şi Mondiale.
Această deplasare nu ar fi fost posibilă fără colaborarea clubului AC „Mica Romă” Blaj cu CSŞ Blaj, Primăria municipiului Blaj, Inspectoratul Şcolar Judeţean Alba şi sprijinul sponsorilor SC Metrorus SRL Blaj şi SC Domeniile Boieru SRL Ciumbrud. „Mă bucur foarte mult că într-o perioadă când toată lumea se plânge de criza financiară noi reuşim să creăm sportivilor cele mai bune condiţii de pregătire. Acest lucru este posibil datorită faptului că am reuşit să strângem în jurul nostru oameni care iubesc sportul şi care înţeleg că performanţa se poate obţine doar cu susţinere financiară. Sper ca şi rezultatele de anul acesta să fie pe măsura aşteptărilor”, a declarat Cristina Man, antrenor AC „Mica Romă” Blaj.
Dan HENEGAR
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: Andrea Zsebe (LPS Alba Iulia), 4 medalii la Cupa României la înot | Clubul din Cetatea Marii Uniri, reprezentat de 11 sportivi
Andrea Zsebe (LPS Alba Iulia), 4 medalii la Cupa României la înot. Clubul din Cetatea Marii Uniri, reprezentat de 11 sportivi la competiția de la Târgu Mureș Andrea Zsebe (LPS Alba Iulia) a cucerit 4 medalii (una de aur, două de argint și una de bronz) la Cupa României la înot (seniori, tineret, juniori I […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Cine a fost Sfântul Ilie, cel care aduce ploaia și umblă pe cer într-un car de foc. Tradiții și obiceiuri de 20 iulie