Vineri, 2 noiembrie: Colegiul Naţional Militar ,,Mihai Viteazul” – la sărbătorirea celor 99 de ani de existenţă
Vineri, 2 noiembrie, începând cu ora 12:00, pe platoul din incinta colegiului, va avea loc adunarea festivă dedicată aniversării celor 99 de ani de existenţă a Colegiului Naţional Militar ,,Mihai Viteazul”. Ceremonialul va cuprinde: festivitate de premiere, alocuţiunile invitatilor, ceremonia religioasă cu depuneri de coroane la statuia lui Mihai Viteazul, dedicată memoriei eroilor absolvenţi ai Colegiului Naţional Militar ,,Mihai Viteazul”.
De la ora 13:00, în sala de festivităţi a instituţiei, formaţiile artistice ale elevilor colegiului vor prezenta un spectacol aniversar. Între orele 13:00-15:00 colegiul va avea Ziua Porţilor Deschise.
An de an, în seria amplelor activităţi dedicate aniversării, se înscriu competiţiile sportive interne din cadrul ,,Cupei Mihai Viteazul”, Concursul de grafică şi pictură ,,Coala şi peniţa”, Sesiunea de referate ştiiţifice a elevilor şi Sesiunea de comunicări psiho-pedagogice a cadrelor didactice şi militare, Concursul tematic ,,Instrucţie cu cîntec” şi întâlnirea absolvenţilor ultimei promoţii cu elevii colegiului.
Anul acesta, Colegiul Naţional Militar ,,Mihai Viteazul” celebrează 99 de ani de existenţă. În cadrul manifestărilor dedicate aniversării, sunt incluse activităţi specifice instituţiei în care patriotismul se manifestă autentic, unde drapelul flutură semeț, iar imnul aduce pe chipul tuturor lacrimi strălucitoare de emoție, unde se leagă prietenii ca niciunde şi sufletele tinerilor respiră adolescența ,,în pagini de istorie” ca să devină spirite libere și sensibile, oameni demni, puternici şi curajoşi.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Cultură Educație
O nouă conferință națională „Profesorul Ion D. Lăzărescu”, în octombrie 2024: Cadre inginerești din întreaga țară se reunesc la Cugir
O nouă conferință națională „Profesorul Ion D. Lăzărescu”, în octombrie 2024: Cadre inginerești din întreaga țară se reunesc la Cugir Asociația Generală a Inginerilor din România – Sucursala Alba, pregătește o nouă conferință națională „Profesorul Ion D. Lăzărescu”, la Cugir Asociația Generală a Inginerilor din România (AGIR) – sucursala Alba (cu sediul la Cugir) a […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum o zi
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României
-
Opinii - Comentariiacum 4 ore
Tradiţia fascinantă a Târgului de fete de pe Muntele Găina. Cum erau vândute fetele de măritat în secolul XIX în comunităţile din Munţii Apuseni