Deputatul PNL, Florin Roman: PSD atacă pe uşa din dos amendamentul „refuzi un loc de muncă, nu mai primeşti ajutor social”
Deputatul PSD, Florin Manole, împreună cu deputatul Adrian Dohotaru, ales pe listele USR, a anunțat că s-a adresat Avocatului Poporului în vederea sesizării de către acesta a Curţii Constituționale în ceea ce privește modificarea Legii nr. 416 privind venitul minim garantat.
Vă reamintesc că în textul legii a fost adoptat și amendamentul pe care l-am depus alături de un alt deputat, prin care „refuzul unui loc de muncă duce la pierderea venitului minim garantat”. Încă de la momentul adoptării a acestei legi, care nu este împotriva celor care au cu adevărat nevoie de sprijin, ci împotriva leneșilor obișnuiți să trăiască din ajutoare sociale, am fost atacat de reprezentanți ai unor ONG-uri, în special în mediul on-line, uneori într-un limbaj suburban.
Imediat după votarea legii, Ciprian Necula, reprezentantul unei asociații care își propune să apere interesele romilor, i-a cerut într-un stil, aş spune cu iz de ordin, deputatului PSD Florin Manole, să se ocupe de subsemnatul. Și ce să vezi?! A doua zi, deputatul PSD Florin Manole sesizează, la solicitarea acestui individ, instituția Avocatului Poporului!
Deși recunoaște, deputatul PSD Florin Manole a votat din „greșeală” legea în comisie și apoi pentru adoptare, în plen. Ca scenariul să fie complet, Ciprian Necula, reprezentantul asociației care apăra interesele romilor, îmi depune o sesizare la CNCD pentru discriminare, folosind ca pretext o postare în mediul on-line. Deputatul PSD susține că legea pe care a votat-o este nedreaptă și neconstituțională și chiar recunoaște că va încerca să o corecteze, adică să revină la vechile prevederi, probabil, care în opinia mea favorizează și leneşii, care stau în cârciumă pentru „a consuma” ajutorul social.
Solicit public conducerii PSD să se delimiteze de afirmațiile deputatului Manole, contrare votului dat în Camera Deputaţilor. Lipsa de reacție nu înseamnă altceva decât faptul că PSD a votat o lege, pentru ca mai apoi să desemneze un deputat să îi pună beţe în roate! Scandalos este și faptul că opțiunile strategice ale PSD sunt ordonate de către un ONG din Ilfov, care dă dispoziții parlamentarilor social-democrați. Sau e o cârdășie?
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Politică Administrație
Dezvoltarea sistemului informatic în primăria comunei Doștat: Licitație lansată pe SEAP pentru simplificarea procedurilor administrative pentru cetățeni
Dezvoltarea sistemului informatic în primăria comunei Doștat: Licitație lansată pe SEAP pentru simplificarea procedurilor administrative pentru cetățeni Administrația comunei Doștat, a scos licitația, pe Sistemul Electronic de Achiziții Publice, care prevede implementarea unui sistem informatic pentru simplificarea procedurilor administrative în primărie. Citește și: Reabilitarea și modernizarea primăriei Doștat: Licitația de aproape jumătate de milion de lei, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 19 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie 1967: Tudor Arghezi, unul dintre cei mai importanți și mai influenți scriitori ai țării noastre, încetează din viață