FOTO: ”Și nu uita, de sărbători, române, să fii bun!” – Daruri de Crăciun pentru copiii de la Centrele de Zi „Sfântul Serafim de Sarov” din Războieni și „Sfânta Filofteia” din Silivaș
Ca în fiecare dn ultimii patru ani, minunați oameni la suflet, fii duhovnicești ai părintelui Beregoi Vladimir, au dat dovadă de aceeași omenie față de noi, copiii de la Centrele de Zi „Sfântul Serafim de Sarov” din Războieni și „Sfânta Filofteia” din Silivaș, jud. Alba.
Acest darnic „Moș Crăciun” din Timișoara a răspuns cu mărinimie scrisorilor în care copiii și-au scris din timp dorințele, la care au visat seara înainte de culcare; astfel, noi am primit cu nemărgnită bucurie, așa cum numai un copil o face, consistente daruri. Pe lângă acestea, sponsorii au adus alimente neperisabile și au făcut donații, ca în toți anii, pentru buna desfășurare a Centrelor.
Sub bradul împodobit cu steluțe și luminițe, același veșnic brad verde, precum sufletul românului, s-a colindat; oameni mari și copii și-au unit sufletele și glasurile în colind. Atmosfera de pace, ce plutește în Așezământ, acum în preajma Crăciunului, a fost completată de mesajul colindului străbun, ecoul popular şi artistic al cântărilor bisericeşti liturgice, neprețuita zestre spirituală, pe care o moștenim din moși-strămoși.
Citește și: urări de Crăciun
Programul prezentat acestor oameni de bine a valorificat perioada premergătoare Nașterii Mântuitorului Iisus Hristos. La primirea darului, fiecare copil a oferit felicitări, pe care le-au confecționat încă de la începutul lunii decembrie.
Când același batrân Moș Căciun a scos din sac darurile, mulțumirea sufletească a celor mici s-a oglindit în licărirea din ochii părintelui. „Să vezi copiii fericiți este un profund sentiment de emoție și împlinire a misiunii. Și nu-ți poți dori nimic mai mult decât să-i știi pe ei mulțumiți în astfel de momente”!- spunea părintele Vladimir.
Citește și: mesaje de anul nou
Cu bucurie sufletească mulțumim celor care și-au amintit de copiii de la Centrele de Zi „Sfântul Serafim de Sarov” din Războieni și „Sfânta Filofteia” din Silivaș! Persoane deosebite din Turda, Câmpia Turzii, Aba Iulia, Cluj Napoca s-au alăturat celor din Timișoara rămânând aceiași buni creștini, care-și desfac larg porțile sufletului, înfăptuind astfel adevărate acte filantropice, pentru care Dumnezeu le va răsplăti pe măsură!
Crăciun fericit!
La mulți ani!
Copiii din Centrele de Zi din Războieni și Silivaș
[nggallery id=5042]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Opinii - Comentarii
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României Deși nu era româncă, odată venită în România ca soție a viitorului rege Ferdinand (numit Ferdinand Întregitorul sau Ferdinand cel Bun) Regina Maria a devenit femeia care a influențat cel mai mult istoria României. În bine! Nepoată atât […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 23 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 11 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României