FOTO-LIVE VIDEO: Performanţa Ighiu – Unirea Dej 3-2 (1-0) | Trupa lui Mihai Manea, al 9-lea val invincibil

Performanţa Ighiu a urcat temporar pe prima poziție a ierarhiei Seriei a 5-a, după ce a învins pe „Cetate”, în ultima reprezentație stagională pe propriul teren, scor 3-2 (1-0), pe penultima clasată, Unirea Dej.

„U” Cluj a învins în minutul 89 pe Avântul Reghin și a menținut distanța de două puncte față de Performanța.

Trupa lui Mihai Manea s-a impus grație golurilor marcate de Seiwerth (21, 81) și Unguru (68), respectiv D. Blaj (83, 90+3) și a ajuns la al 9-lea meci fără eșec, în vreme ce oponenții au bifat al 8-lea insucces la rând.

*1-0, MIN. 21: SEIWERTH a reluat cu capul din 6 metri, centrarea perfectă trimisă de Ad. Mărginean de pe partea stângă.

*2-0, MIN. 68: nou-intratul UNGURU a marcat simplu, pe lângă portar, din zonă centrală, după pasa lui Seiwerth

*3-0, MIN. 81: SEIWERTH (omul meciului) a finalizat din unghi închis, după o pătrundere individuală

*3-1, MIN. 83: D. BLAJ reduce handicapul din careu

*3-2, MIN. 90+3, D. BLAJ a executat excelent o lovitură liberă de pe partea stângă, surprinzându-l pe Zăvoi

.

YouTube video

*Mihai Manea: „M-a nemulțumit atitudinea din ultimele 20 de minute!”

Am controlat jocul într-un mod categoric, am ratat o sumedenie de ocazii, dar am făcut cadou două goluri! Sunt supărat pe atitudinea jucătorilor din ultimele 20 de minute, chiar dacă am câștigat„, a spus Mihai Manea, mai degrabă supărat decât fericit pentru acest succes, mai ales că în premieră în acest sezon, Ighiul a primit două goluri pe teren propriu.

Repriza secundă a început cu o nouă ocazie a gazdelor: Iclănzan (47) – „cap”din 6 metri alături, imediat Seiwert (49) a trimis pe lângă bara dreaptă la centrarea lui Mărginean, Joldeș (51) a șutat de la 25 de metri peste transversală. Popescu (54) a șutat de la 16 metri puțin pe lângă bara stângă, iar apoi reluarea lui Joldeș de la marginea careului (55) a fost deviată milimetric. La cornerul ce a urmat, Iclănzan a trimis pe lângă, cu capul. Ocazie mare de egalare în minutul 61, dar capul lui Boje a fost parat excelent de Zăvoi.  L. Szekely a avut trei intervenții remarcabile la acțiunile lui Tineiu (74, 76) și Cîmpean (77)

Performanța a dominat startul jocului, jucându-se doar la buturile adverse. Și-au încercat șansa Hidișan (5), Circov (11), Tineiu (19), dar nu au prins șuturile cadrate, iar portarul L. Szekely a respins de sub bară „bomba” lui Circov (15). Tineiu (28) a tras de la marginea careului, a prins L. Szekely. Același Seiwert (33) a șutat la colțul scurt, însă portarul advers a respins în corner. Prima oportunitate a oaspeților i-a aparținut lui Boje (39), reluare alături cu capul din poziție favorabilă. În minutul 45, Tineiu a șutat de la 15 metri peste transversală

La două puncte de liderul „U” Cluj, trupa pregătită de Mihai Manea are o serie de invincibilitate ce datează de 8 jocuri (şase victorii şi două egaluri, cu CFR Cluj II şi Industria Galda), însă la precedentele două apariţii pe stadionul albaiulian a păşit fals.

Unirea Dej s-a transformat în agentul „007”, cu 7 înfrângeri la rând şi va disputa ultimul joc din prima parte a campionatului împotriva unei grupări ce se află la polul opus al ierarhiei

Performanţa: Zăvoi – A. Cîmpean (88, Olălău), Iclănzan, Cl. Oara, Ad. Mărginean – Trifa (89, E. Crișan), Hidișan (58, Unguru) – Joldeș, Circov (64, Cl. Marcu),  Tineiu – Seiwerth; rezerve Sporea, Medeșan,  Fetița. Antrenor Mihai Manea.

Unirea Dej: L. Szekely – Podină, S. Kovacs, Kennedy, Plăian – Nalați (75, Chiorean) – Ferhaoui, P. Popescu  (64, D. Blaj), C. Itu (75, Sabo), Kocsic (85, Iepan) – Boje; rezerve B. Georgiu,  P. Bogdan, Al. Blaj. Antrenor Constantin Bădan.

Avertimente: Cl. Marcu(78), Unguru (90), respectiv Plăian (72)

Arbitri: Cr. Vieru (Cisnădie), Ad. Epure (Orlat), Roxana Recorean (Mediaş) *Observatori E. Arsa (Arad), V. Popa (Braşov)