FOTO-LIVE VIDEO: Performanţa Ighiu – Unirea Dej 3-2 (1-0) | Trupa lui Mihai Manea, al 9-lea val invincibil

Performanţa Ighiu a urcat temporar pe prima poziție a ierarhiei Seriei a 5-a, după ce a învins pe „Cetate”, în ultima reprezentație stagională pe propriul teren, scor 3-2 (1-0), pe penultima clasată, Unirea Dej.

„U” Cluj a învins în minutul 89 pe Avântul Reghin și a menținut distanța de două puncte față de Performanța.

Trupa lui Mihai Manea s-a impus grație golurilor marcate de Seiwerth (21, 81) și Unguru (68), respectiv D. Blaj (83, 90+3) și a ajuns la al 9-lea meci fără eșec, în vreme ce oponenții au bifat al 8-lea insucces la rând.

*1-0, MIN. 21: SEIWERTH a reluat cu capul din 6 metri, centrarea perfectă trimisă de Ad. Mărginean de pe partea stângă.

*2-0, MIN. 68: nou-intratul UNGURU a marcat simplu, pe lângă portar, din zonă centrală, după pasa lui Seiwerth

*3-0, MIN. 81: SEIWERTH (omul meciului) a finalizat din unghi închis, după o pătrundere individuală

*3-1, MIN. 83: D. BLAJ reduce handicapul din careu

*3-2, MIN. 90+3, D. BLAJ a executat excelent o lovitură liberă de pe partea stângă, surprinzându-l pe Zăvoi

.

YouTube video

*Mihai Manea: „M-a nemulțumit atitudinea din ultimele 20 de minute!”

Am controlat jocul într-un mod categoric, am ratat o sumedenie de ocazii, dar am făcut cadou două goluri! Sunt supărat pe atitudinea jucătorilor din ultimele 20 de minute, chiar dacă am câștigat„, a spus Mihai Manea, mai degrabă supărat decât fericit pentru acest succes, mai ales că în premieră în acest sezon, Ighiul a primit două goluri pe teren propriu.

Repriza secundă a început cu o nouă ocazie a gazdelor: Iclănzan (47) – „cap”din 6 metri alături, imediat Seiwert (49) a trimis pe lângă bara dreaptă la centrarea lui Mărginean, Joldeș (51) a șutat de la 25 de metri peste transversală. Popescu (54) a șutat de la 16 metri puțin pe lângă bara stângă, iar apoi reluarea lui Joldeș de la marginea careului (55) a fost deviată milimetric. La cornerul ce a urmat, Iclănzan a trimis pe lângă, cu capul. Ocazie mare de egalare în minutul 61, dar capul lui Boje a fost parat excelent de Zăvoi.  L. Szekely a avut trei intervenții remarcabile la acțiunile lui Tineiu (74, 76) și Cîmpean (77)

Performanța a dominat startul jocului, jucându-se doar la buturile adverse. Și-au încercat șansa Hidișan (5), Circov (11), Tineiu (19), dar nu au prins șuturile cadrate, iar portarul L. Szekely a respins de sub bară „bomba” lui Circov (15). Tineiu (28) a tras de la marginea careului, a prins L. Szekely. Același Seiwert (33) a șutat la colțul scurt, însă portarul advers a respins în corner. Prima oportunitate a oaspeților i-a aparținut lui Boje (39), reluare alături cu capul din poziție favorabilă. În minutul 45, Tineiu a șutat de la 15 metri peste transversală

La două puncte de liderul „U” Cluj, trupa pregătită de Mihai Manea are o serie de invincibilitate ce datează de 8 jocuri (şase victorii şi două egaluri, cu CFR Cluj II şi Industria Galda), însă la precedentele două apariţii pe stadionul albaiulian a păşit fals.

Unirea Dej s-a transformat în agentul „007”, cu 7 înfrângeri la rând şi va disputa ultimul joc din prima parte a campionatului împotriva unei grupări ce se află la polul opus al ierarhiei

Performanţa: Zăvoi – A. Cîmpean (88, Olălău), Iclănzan, Cl. Oara, Ad. Mărginean – Trifa (89, E. Crișan), Hidișan (58, Unguru) – Joldeș, Circov (64, Cl. Marcu),  Tineiu – Seiwerth; rezerve Sporea, Medeșan,  Fetița. Antrenor Mihai Manea.

Unirea Dej: L. Szekely – Podină, S. Kovacs, Kennedy, Plăian – Nalați (75, Chiorean) – Ferhaoui, P. Popescu  (64, D. Blaj), C. Itu (75, Sabo), Kocsic (85, Iepan) – Boje; rezerve B. Georgiu,  P. Bogdan, Al. Blaj. Antrenor Constantin Bădan.

Avertimente: Cl. Marcu(78), Unguru (90), respectiv Plăian (72)

Arbitri: Cr. Vieru (Cisnădie), Ad. Epure (Orlat), Roxana Recorean (Mediaş) *Observatori E. Arsa (Arad), V. Popa (Braşov)

[nggallery id=4896]

Finala Diviziei A1 la volei feminin se mută în „Alba Blaj” Arena | Vineri, ora 20.00, Volei Alba Blaj – CSO Voluntari, al 3-lea duel, victoria gazdelor ar prelungi suspansul!

Finala Diviziei A1 la volei feminin se mută în „Alba Blaj” Arena | Vineri, ora 20.00, Volei Alba Blaj – CSO Voluntari, al 3-lea duel, victoria gazdelor ar prelungi suspansul Finala Diviziei A1 la volei feminin se mută în „Alba Blaj” Arena, mâine și sâmbătă fiind prevăzute alte două întâlniri, de la ora 20.00, în […]