Sâmbătă, pe „Cluj Arena”, „U” Cluj – Performanţa Ighiu | Împotriva „şepcilor roşii”, test de maturitate pentru echipa condusă de Mihai Manea
Adrian Falub, antrenorul care a izbutit ultima promovare în Liga 1 a Unirii Alba Iulia, în 2009, va sta în calea ambiţiilor Performanţei Ighiu. Acesta s-a despărţit cu scandal de UTA Arad, la doar două săptămâni de la instalarea pe banca divizionarei secunde, şi va prelua „U” Cluj (negocierile fiind în derulare la ora redactării articolului), fiind aşteptat să stea sâmbătă pe bancă la confruntarea şoc de pe „Cluj Arena”, contând pentru a 5-a etapă a Ligii a 3-a. „Şepcile roşii” traversează un moment de cumpănă, după eşecul de la Tăşnad şi demiterea lui Marius Popescu, iar favorita la promovare nu-şi mai permite niciun pas greşit în actuala conjunctură a seriei. „Respectăm adversarul, ca anvergură fotbalistică, tradiţie, valoare şi suntem conştienţi de ceea ce înseamnă un meci cu «U», pe «Cluj Arena», în faţa unei asemenea galerii fantastice. Ştim că instalarea unui nou antrenor ar aduce o motivaţie suplimentară pentru jucători, dar în acelaşi timp mergem să ne apărăm şansele, să încercăm să nu ne întoarcem cu mâna goală, pentru că punctele puse-n joc contează foarte mult în economia campionatului”, a declarat antrenorul Mihai Manea.
*Experienţă incredibilă pentru „şepcile roşii”
„U”, cea mai iubită vocală din România etalează un munte de experienţă în Liga a 3-a. Jucători importanţi ajunşi la apogeul carierei s-au întors în „alb-negru” pentru a pune umărul la renaşterea echipei de suflet. Sunt 7 „nume grele”, fotbalişti ce au devenit campioni, golgheteri ai Ligii 1, internaţionali ce au purtat tricoul cu numărul „10” în reprezentativa României, sau care au fost transferaţi pe 1,5 milioane de euro, cu multiple prezenţe în competiţiile europene (Champions League, Europa League, UEFA Intertoto) care s-au strâns pentru a relansa „U” Cluj, sub comanda lui Ioan Ovidiu Sabău. Şi haideţi să exemplificăm: portarul Călin Albuţ (36 de ani), fundaşii Andrei Cordoş (29 de ani) şi Octavian Abrudan (33 de ani), mijlocaşii George Florescu (33 de ani) şi Gabriel Giurgiu (35 de ani), atacanţii Dorin Goga (33 de ani) şi Vali Lemnaru (33 de ani). Cei şapte „magnifici”, au strâns peste 1600 de prezenţe în Liga 1 şi alte campionate ale Europei şi din alte zări, având împreună 232 de ani. O comparaţie între cele două loturi este practic im-po-si-bi-lă!!!
Foto: Robert GHERGU
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Sport
FOTO: Corvinul Hunedoara, calificare istorică în Europa League! În turul doi preliminar, duel cu NK Rijeka
Corvinul Hunedoara s-a calificat în turul al doilea al Europa League, după manșa secundă a duelului cu Paksi FC (Ungaria), o calificare istorică pentru „corbii albaștri”. Gruparea de lângă furnale intră in istoria fotbalului românesc fiind prima echipă din eșalonul secund care reușește o calificare în competițiile continentale! Iar în turul următor pe hunedoreni îi […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 17 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României