Performanţa Ighiu a avut parte de un debut perfect astăzi, pe „Cetate”, câștigând cu 4-0 (2-0) în runda secundă a Seriei a 5-a, întâia partidă oficială din noul sezon, cu Gaz Metan Mediaş II, echipă ce a remizat etapa precentă pe acelaşi stadion, cu Unirea Alba Iulia.

Formaţia lui Mihai Manea are gânduri îndrăzneţe în actuala ediţie, atacarea promovării în Liga a 3-a, gruparea ighiană reuşind o campanie prolifică de transferuri.

*4-0, MIN. 85: TINEIU trimite din nou balonul în plasă finalizând centrarea perfectă a lui Istrate.

*3-0, MIN. 76: reluare cu capul a lui TINEIU din careu.

*2-0, MIN. 45: FETIȚA înscrie din penalty

*1-0, MIN. 38: Cl. OARA a deschis scorul cu un șut pe jos, din 12 metri  printre picioarele portarului, la o deviere cu capul Istrate.

*Performanța, trei bare!

Performanța s-a jucat cu ocaziile, lovind de trei ori barele în primul mitan: Tineiu (11) – transversală, Cl. Oara (20) – bară laterală dreapta și Fetița (31) – cap în transversală.

Echipe de start: *Performanța: Sporea – Cîmpean, Iclanzan, Potopea, Medeșan – Bucur, Unguru – Fetița, Istrate, Tineiu – Cl. Oara; rezerve Zăvoi, Circov, M. Cristea, E. Crișan, Seiwerth, Hidișan, Cl. Marcu. Antrenor Mihai Manea.

*Gaz Metan: Ciupercean – Capră, Băcilă, D. Pop, Jica, Bîrză, Buziuc, R. Trif, Hăjmașan, Nagy, S. Iorga; rezerve Florea, Grădinar, Făgărașan, Ignat, Ilaș, Bîrsan, G. Mărginean.