Proiectul ”Cultura și specificul școlii” de la Şcoala Gimnazială Ciugud, la finalul ediției a treia. Principalele obiective: cunoaşterea culturii şcolilor din judeţul Alba şi afirmarea acestora la nivel judeţean
Şcoala Gimnazială Ciugud, în parteneriat cu Primăria comunei Ciugud, Inspectoratul Şcolar Judeţean Alba şi Casa Corpului Didactic Alba au derulat în lunile ianuarie – mai ale acestui an proiectul „Cultura şi specificul şcolii”.
Obiectivul general al proiectului a fost cunoaşterea culturii şcolilor din judeţul Alba şi afirmarea acestora la nivel judeţean, precum şi stimularea implicării cadrelor didactice şi a elevilor în popularizarea culturii şcolilor din care fac parte.
Obiectivele specifice pe care ni le-am propus au fost promovarea şcolilor din judeţul Alba; îmbunătăţirea imaginii şcolilor în cadrul comunităţilor din care fac parte; stimularea creativităţii elevilor şi cadrelor didactice din judeţul Alba. Grupul ţintă vizat a fost reprezentat de elevii claselor P-VIII şi cadrele didactice din învăţământul preuniversitar din judeţul Alba.
Proiectul s-a desfășurat sub forma unui un concurs pentru elevi cu tema ”Lumea din şcoala mea”, cu două secţiuni: creaţie literară şi creaţie plastică, dar și sub forma unui simpozion pentru cadrele didactice cu tema ”Cultura şcolii – modalitate de promovare a instituţiilor din învăţământul preuniversitar”.
Ca și în anul școlar precedent, și la această a treia ediție am constatat că intenția noastră de promovare a școlilor din județul Alba a atras atenția și unor cadre didactice din afara județului, interesate fiind de imaginea școlilor din care fac parte. Astfel, pe lângă profesori și învățători din județul nostru, au mai participat și dascăli din municipiul București, dar și din județele Vâlcea, Olt, Maramureș, Buzău, Iași, Vrancea, Cluj, Constanța, Suceava, Bacău, Dolj, și Bacău, în total 59 de cadre didactice.
În ceea ce privește concursul ”Lumea din școala mea”, destinat elevilor, ne-am bucurat de participarea a 78 de elevi la secțiunea de creație artistico-plastică și 54 de elevi la secțiunea de creație literară.
Lucrările cadrelor didactice vor fi publicate în revista simpozionului, iar unele dintre lucrările elevilor vor alcătui cărticica ”Lumea școlii mele”.
Suntem mândri că am reușit, cu succes, implementarea acestui proiect și mulțumim pe această cale primarului comunei Ciugud, d-l Gheorghe Damian, d-nei inspector educativ Codruța Lodroman de la ISJ Alba, d-lui prof. Deák-Székely Szilárd Levente, director al CCD Alba, tuturor cadrelor didactice din școlile din județ și din țară care au participat cu lucrări în cadrul proiectului: Școala Gimnazială Milcoiu – Vâlcea, Școala Gimnazială ”Voievor Brîncoveanu” – Olt, Colegiul Economic ”Pintea Viteazul” Cavnci, Maramureș, Școala Gimnazială ”Ioan Slavici” Tăuții de Sus, Maramureș, Liceul Tehnologic ”Henri Coandă” Buzău, CJRAE Buzău, Colegiul Național ”Mihail Sadoveanu” Pașcani, Școala Gimnazială ”Avram Iancu” Unirea, Școala Gimnazială ”Pr. Gen. GH. Gheorghiu” Gologanu – Vrancea, Colegiul Tehnic ”Dorin Pavel” din Alba Iulia, Liceul de Informatică ”Tiberiu Popoviciu” Cluj-Napoca, Școala Gimnazială ”Sf. Apostol Andrei” Buzău, Liceul Teoretic ”Traian” din București, Școala Gimnazială ”Vasile Goldiș” din Alba Iulia, Școala Gimnazilă ”Simion Lazăr” Lunca Mureșului – Alba, Școala Gimnazială ”Ion Agârbiceanu” Alba Iulia, Șc. Gimnazială ”Ion Breazu” Mihalț, Șc. Gimn. Zvoriștea – Suceava, Șc. Gimn. ”Ion Pop Reteganul” Sâncel – Alba, Șc. Gimn. ”Al. Piru” Mărgineni – Bacău, Șc. Gimn. ”Carol al II-lea” Dioști- Dolj, Șc. Gimn. Vulturești – Olt; Școala Gimnazilă Nr. 1 Slănic-Moldova – Bacău, Centrul Școlar de Educație Incluzivă Bacău; Școala Gimnazială ”Avram Iancu” din Alba Iulia, Școala Gimnazială ”Toma Cocișiu” Blaj, GPP ”Primii Pași” Aiud, Școala Gimnazială ”Axente Sever” Aiud, Școala Gimnazială Crăciunelu de Jos, Școala Gimnazială ”Vasile Goldiș” Alba Iulia, Școala Gimnazială ”Dr. Petru Șpan” Lupșa- Alba, Școala Gimnazială Nr. 2 Sebeș, Școala Gimnazială ”Ștefan cel Mare” Cetatea de Baltă, Școala Gimnazială ”Ovidiu Hulea” Aiud, Școala Gimnazială ”Simion Balint” Roșia Montană.
Prof. Sorina Mărginean
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
Sprijin financiar pentru victimele infracțiunilor sexuale: Vouchere de până la 18.500 lei
Sprijin financiar pentru victimele infracțiunilor sexuale: Vouchere de până la 18.500 lei Victimele infracțiunilor sexuale pot beneficia de un sprijin financiar de până la cinci salarii minime brute, adică suma de 18.500 lei. Pentru a primi acești bani, este necesar ca persoana respectivă să depună o cerere la Tribunalul de unde are domiciliu. Citește și: […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 23 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 11 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României