Un primar din Munţii Apuseni cere să se introducă gazul pentru a înlocui încălzirea pe lemne!
Un primar din Munţii Apuseni cere introducerea gazului pentru a înlocui încălzirea pe lemne!
În Munţii Apuseni este tradiţie ca locuitorii să se încălzească cu lemne. În ultimul timp, sursele de lemne din această zonă sunt din ce în ce mai puţine, iar lemnele tot mai scumpe. Aproape 60.000 de locuitori încearcă şi fac faţă tot mai greu acestei situaţii, mai exact necesităţii de a se încălzi cu lemne. Dacă înainte de 1989 se tot vorbea de faptul că trenul pe şină mare poate ajunge la Abrud şi la Cîmpeni printr-o salbă de tuneluri pe sub Dealul Mare, mă tot gândesc dacă gazul ar putea ajunge şi în Apuseni de la Zlatna sau Turda.
Cred că este o investiţie foarte mare, dar în acelaşi timp cred că cei care păstoresc aceste resurse naturale, atât în regim naţional sau privat, se vor gândi că acest lucru le va aduce câştiguri imediate şi destul de substanţiale, iar cei peste 60.000 de locuitori din zonă vor beneficia, de asemenea, de pe urma acestei investiţii. Ne este foarte greu să mergem în pădure să tăiem lemnele, să le transportăm, să le debităm în curte sau pe trotuare şi străzi – cei care stau la bloc, să le aşezăm, să le ducem ulterior în casă, la toate acestea adăugându-se mizeria şi deranjul pe care-l creăm.
Ne-ar fi mult mai uşor şi mai comod să apăsăm pe „un bumb” şi să avem căldură şi apă caldă în casă, practic la aceiaşi bani. Cred că toată zona îşi doreşte aşa ceva, consider că aproape toţi primarii îşi doresc aşa ceva pentru localităţile pe care le păstoresc. Se poate realiza aşa ceva pentru Munţii Apuseni? Să vedem dacă există interes!
Cu stimă, un primar interesat de Munţii Apuseni, Ioan Călin ANDREŞ
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Cum s-a petrecut incidentul în care o fetiță de trei ani a fost grav rănită: A căzut de la etajul unei locații de cazare, din satul Călugărești
Cum s-a petrecut incidentul în care o fetiță de trei ani a fost grav rănită: A căzut de la etajul unei locații de cazare, din satul Călugărești O fetiță de doar 3 ani a fost grav rănită joi după-masa, după ce a căzut de etajul unei locații de cazare din satul Călugărești, comuna Avram Iancu. […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 15 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României