FOTO: Campania „Protejează-ți locuința și afacerea! Trăiește în siguranță!” – Acţiuni preventive în şcoli şi locuri publice, desfășurate de IPJ Alba
Poliţiştii de la prevenire au fost prezenţi la Sebeş, Blaj dar şi în municipiul Alba Iulia unde au desfăşurat activităţi informativ-preventive ce au vizat siguranţa locuinţei şi siguranţa minorilor. Sute de cetăţeni şi elevi au primit recomandări antiinfracţionale şi antivictimale.
În ultimele două săptămâni poliţiştii Compartimentului de Analiză şi Prevenire a Criminalităţii din IPJ Alba au desfăşurat activităţi informativ – preventive în municipiile Sebeş şi Blaj, în cadrul campaniei „Protejează-ți locuința și afacerea! Trăiește în siguranță!”
Cetăţenii prezenţi în pieţe, târguri şi alte locuri publice au fost sfătuiţi să-şi protejeze locuinţele şi au primit ghiduri cu informații utile despre modalităţile concrete de protecţie.
În cadrul aceloraşi acţiuni poliţiştii au purtat discuţii cu reprezentanţii unor societăţi comerciale, legate de importanţa utilizării sistemelor moderne de supraveghere şi alarmare în caz de efracţie.
De asemenea, în această perioadă, au continuat activităţile informativ – preventive adresate elevilor. Peste 150 de elevi ai Şcolii Gimnaziale „Mihai Eminescu”, ai Şcolii Gimnaziale Bărăbanţ şi ai Liceului cu Program Sportiv din Alba Iulia au participat la întâlniri cu poliţiştii Compartimentului de Analiză şi Prevenire a Criminalităţii din IPJ Alba şi cu reprezentanţi ai Agenţiei Naţionale împotriva Traficului de Persoane Alba Iulia.
Elevii au vizionat filme educative privind siguranţa navigării pe internet, modurile de sesizare a hărţuirii în mediul on-line precum şi materiale privind prevenirea traficului de persoane.
Elevii au fost sfătuiţi să adopte un comportament preventiv în relaţia cu persoanele necunoscute, să comunice, în permanenţă, cu părinţii şi profesorii şi să discute problemele cu care se confruntă, mai ales dacă sunt victime sau martori ai vreunei infracţiuni.
[nggallery id=3134]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Curier Județean
Rezultate remarcabile pentru ISU Alba: Popa Ioan și Avram Mihai au obținut locul I, la etapa națională a Concursului “Cel Mai Puternic Pompier”
Rezultate remarcabile pentru ISU Alba: Popa Ioan și Avram Mihai au obținut locul I, la etapa națională a Concursului “Cel Mai Puternic Pompier” Patru pompieri din cadrul ISU Alba au participat în cursul acestor zile la etapa națională a Concursului “Cel Mai Puternic Pompier”, care a reunit aproape 100 de salvatori militari din 28 de […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 19 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie 1967: Tudor Arghezi, unul dintre cei mai importanți și mai influenți scriitori ai țării noastre, încetează din viață