În derbyul campionatului la baschet feminin, CSU Alba Iulia – CSM Târgovişte 72-80

Etapa a 13-a a Diviziei A de baschet feminin a adus în Cetatea Marii Uniri derbyul dintre CSU Alba Iulia şi CS Municipal Târgovişte, formaţie neînvinsă până astăzi. Trupa lui Tomas Bilek a condus în primele 7 minute, dar apoi dâmbovicencele au revenit spectaculos şi au preluat conducerea. Împulsionate însă de Nadia Parker albaiuliencele au remontat spectaculos, au câştigat sfertul secund şi la „pauza mare” s-a înregistrat egalitatea (41-41) .Dramatismul se menţine şi în partea a doua a jocului, o sală arhiplină vibra alături de amfitrioane, ce au ţinut aproape, în încercarea de a produce surpriza, declanşând o cursă de urmărire. Maturitatea oaspetelor, ce au gestionat corespunzător momentele cheie s-a dovedit decisivă, iar gazdele au suferit întâiul eşec intern al stagiunii.

Formaţia albaiuliană a menţinut suspansul pâna la finalul unei întâlniri electrizante încheiate cu scorul 72- 80 (21-23, 20-18, 15-18, 16-21). Pentru CSU Alba Iulia au înscris Nadia Parker – 27 puncte, Taneisha Harrison – 19, Breanna Salley – 12, Eniko Tarţa – 7, Ekaterina Abramzon   – 7. Chiar dacă runda a fost una ghinionistă, CSU se menţine pe podium cu 11 victorii şi două înfrângeri.

CSU Alba Iulia, reunire pe 15 iulie, Alin Minteuan, noul antrenor principal al formației universitare

CSU Alba Iulia, reunire pe 15 iulie, Alin Minteuan, noul antrenor principal al formației universitare CSU Alba Iulia, la al treilea sezon consecutiv în Liga 3, va începe pregătirile în 15 iulie sub comanda noului antrenor principal, clujeanul Alin Minteuan. Mutarea se prefigura încă din primăvară, în timpul play-off-ului, după despărțirea de Bruno Vienescu. Alin […]