A fost lansat proiectul de formare/training în domeniul primului ajutor de bază
În cursul zilei de ieri, la sediul Filialei Alba a Crucii Roşii a fost lansat proiectul „Sistem naţional standardizat de formare/training al Crucii Roşii Române în domeniul primului ajutor de bază”. Aşa cum a precizat directorul Crucii Roşii Alba, Adrian Duşa, prin intermediul Mecanismului Financiar al Spaţiului Economic European (SEE – Islanda, Liechtenstein şi Norvegia), Societatea Naţională de Cruce Roşie desfăşoară un proiect de dezvoltare a unui sistem naţional standardizat de formare în prim ajutor de bază, în conformitate cu standardele europene în vigoare. Valoarea totală a proiectului este de 2.215.974 euro, din care 1.988.173 euro contribuţia nerambursabilă din Mecanismul Financiar SEE şi 227.802 euro contribuţia Crucii Roşii Române. Perioada de implementare este de 24 de luni, derulându-se până pe data de 30 aprilie 2011. În cadrul acestui proiect sunt implicate toate filialele Crucii Roşii, inclusiv cea din Alba, unde se înfiinţează câte un centru de formare/instruire în domeniul acordării primului ajutor de bază. Cel de la noi din judeţ a fost înfiinţat ieri, la sediul Filialei Alba a Crucii Roşii. Obiectivele urmărite a fi atinse prin intermediul proiectului sunt: crearea şi acreditarea naţională şi la nivel european a 47 de centre de formare ale Crucii Roşii Române în primul ajutor de bază; pregătirea de formatori care vor asigura pregătirea instructorilor şi a voluntarilor; informarea şi educarea populaţiei cu privire la importanţa dobândirii cunoştinţelor de prim ajutor. După cum a precizat directorul Adrian Duşa, la nivelul judeţului nostru vor fi instruiţi 10 – 20 formatori (medici) şi 100 de voluntari (voluntari ai subfilialelor şi profesorii care educă echipele de sanitari pricepuţi). Cursurile se vor desfăşura la centrul nou înfiinţat, dotat din punct de vedere logistic cu toate cele necesare: manechine (adult, copil) cu diferite tipuri de plăgi, truse, defibrilatoare, manuale, CD-uri, laptop, proiector etc. Valoarea proiectului la nivelul judeţului Alba este de 15.000 de euro. Horia Timiş, directorul Spitalului orăşenesc Zlatna, unul dintre cei doi formatori implicaţi în proiect a menţionat că ţara noastră are un deficit în ceea ce priveşte persoanele instruite în acordarea de prim ajutor şi acest proiect este un sprijin în acest sens. De cele mai multe ori de acordarea primului ajutor depinde o viaţă, astfel că prin acest proiect şansele celor aflaţi la un pas de moarte cresc. (L.I.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
DEFINITIVAT 2024, în Alba: 138 de candidați susțin miercuri, 24 iulie, proba scrisă a examenului. Primele rezultate, afișate pe 30 iulie
DEFINITIVAT 2024, în Alba: 138 de candidați susțin miercuri, 24 iulie, proba scrisă a examenului. Primele rezultate, afișate pe 30 iulie Proba scrisă din cadrul examenului național pentru definitivare în învățământ, sesiunea 2024, se va desfășura miercuri, 24 iulie, începând cu ora 9:00, în centrul de examen Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Alba Iulia. Proba se […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 7 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari