Antrenorul Dan Comşa a demisionat de la Viitorul Sântimbru!
Antrenorul Dan Comşa a demisionat astăzi de la cârma echipei Viitorul Sântimbru, la finele celui mai bun sezon din istoria clubului de Liga a IV-a, ce a câştigat Cupa României, faza judeţeană şi a terminat pe treapta a treia a podiumului, după ce a fost implicat până spre finalul campionatului în lupta pentru barajul de promovare.
Fostul „principal” al grupării din Galtiu şi-a motivat decizia, una neaşteptată, prin prisma programului extrem de încărcat în plan personal, acesta anunţându-şi elevii la antrenamentul de marţi după-amiaza. Dan Comşa va ieşi total din fotbal în următoarea perioadă, fiind determinat să facă acest pas dificil în plan moral de obligaţiile de serviciu. Hotărârea a fost luată de ceva vreme însă a fost pusă-n practică doar acum pentru a nu perturba liniştea inimoasei grupări, revelaţia sezonului precedent. Decizia a de a renunţa a căpătat nuanţe de certitudine înainte de terminarea campionatului, Dan Comşa anunţând conducerea clubului a doua zi după finala de cupă de la Ocna Mureş, convenţia fiind ca jucătorii să fie înştiinţaţi doar astăzi, după o săptămână de antrenamente.
*Dan Comşa: „Cea mai grea decizie în plan fotbalistic”
„Este cea mai grea decizie din punct de vedere fotbalistic de până acum. Sufleteşte este foarte dificil şi sunt la mijloc multe multe regrete. Plecarea de la Viitorul Sântimbru are la bază motive personale, nefiind nicio legătură cu fotbalul. Cu siguranţă în viitor o să revin la Sântimbru. În fotbal, «acasă» pentru mine va însemna întotdeauna Sântimbru. Îmi pare nespus de rău că mă despart de acest grup unit, cu potenţial, de o adevărată familie şi jucători deosebiţi, cu care am conlucrat excelent”, a precizat Dan Comşa.
Vestea surprinzătoare afectează din plin perspectiva băncii tehnice la Viitorul Sântimbru. „Încercăm să găsim soluţii, să depăşim acest moment, unul dificil în plan moral. Totul depinde de resursele financiare. Dacă primăria comunei ne alocă fonduri (n.r. – şedinţa a avut loc astăzi) ne gândim la antrenor, în caz contrar luăm în calcule desfiinţarea echipei”, a punctat Adrian Hulea, preşedintele Viitorului Sântimbru. În cele din urmă, primăria din localitate a alocat suma de 50.000 de lei, astfel că din acest punct de vedere este linişte la Sântimbru.
*A plecat şi Pisoiu, la Şoimul Băiţa
Direcţiile de acţiune în privinţa succesorului lui Dan Comşa, o persoană ce şi-a lăsat din plin amprenta pe creşterea Viitorului Sântimbru sunt două: se studiază posibilitatea ca echipa să fie preluată de un cuplu Ovidiu Barna – Ioan Pisoiu (o soluţie din ograda proprie), dar în acelaşi timp se speră în finalizarea favorabilă a discuţiilor cu Armando Popescu (finanţator la Şurianu Sebeş), caz în care Mihai Manea ar fi „in pole position” (variantă cu şanse mai puţine de concretizare). În acelaşi timp însă, Ioan Pisoiu a acceptat propunerea de a deveni antrenor principal la fosta sa echipă, Şoimul Băiţa, de unde a venit în intersezon, înlocuindu-l pe Ciprian Pepenar.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 19 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie 1967: Tudor Arghezi, unul dintre cei mai importanți și mai influenți scriitori ai țării noastre, încetează din viață