FOTO: Sute de elevi, din județ și din țară, au împânzit Cetatea Alba Carolina. Botoșaniul salută ”Cealaltă Capitală” și o recomandă ca destinație
Programul ”Școala altfel” a împânzit Cetatea Alba Carolina din Alba Iulia de elevi de toate vârstele și, poate și mai important, din tot județul și din afara granițelor lui.
Marți, 19 aprilie, podurile Porții a III-a au trecut proba de rezistență, susținând zeci de copii și profesori care s-au oprit din periplul lor pe la obiectivele din perimetrul cetății, pentru a asista la schimbul de gardă.
Printre ei și un grup de 45 de elevi din municipiul reședință de județ Botoșani, de la Colegiul Național ”Mihai Eminescu”, aflați, împreună cu dascălii îndrumători, într-un tur al Ardealului.
Și drept dovadă că nu au nimerit întâmplător la noi, Rareș Mărtincă (elev în clasa a IX-a G , pregătit de prof. diriginte Loredana Botezatu) ne spune: ”Sunt pentru prima dată la Alba Iulia și mă bucur că am avut ocazia să descopăr obiectivele turistice de aici, dincolo de ce prospectasem deja, respectiv Cetatea Alba Carolina în ansamblul ei, despre care știam deja că este o fortăreață construită între anii 1715-1738, de tip Vauban, construită pe Dealul Citadelei.
Ritualul schimbului de gardă, pus în scenă pentru turiști, mi se pare un lucru foarte interesant, pe care nu îl vezi prea des în România. Am vizitat astăzi cele două catedrale și urmează să trecem și pragul Muzeului Unirii și a Sălii Unirii, locul unde s-a semnat Actul Unirii Transilvaniei cu România. Sper să mai ajung în Alba Iulia și cu altă ocazie, până atunci recomand tuturor această destinație”.
”Școala altfel” a fost, așadar, cel mai bun agent turistic pentru Alba Iulia, sute de copii bucurându-se de o lecție de istorie în interiorul Cetății Alba Carolina, imortalizată în mii de poze. (D.M.S)
[nggallery id=1972]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
INCENDIU la o locuință din Stremț: Intervin pompierii cu trei autospeciale Un incendiu a izbucnit vineri dimineața, în jurul orei 6.00, la o locuință din Stremț. Intervin pompierii cu trei autospeciale. Citește și: UPDATE: FOTO | INCENDIU pe autostrada A10 Sebeș-Turda: O autobasculantă a luat foc pe sensul Turda-Sebeș. Trafic blocat Detașamentul de pompieri Aiud […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum o zi
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României
-
Opinii - Comentariiacum 2 ore
Tradiţia fascinantă a Târgului de fete de pe Muntele Găina. Cum erau vândute fetele de măritat în secolul XIX în comunităţile din Munţii Apuseni