Ioan Boancă (Industria Galda) şi Silviu Iacşa (Mureşul Vinţu), în vederile lotului naţional România Under 18
Portarul albaiulian Cătălin Suciu (AFC Unirea 1924 Alba Iulia, curtat de Steaua Bucureşti) poate avea colegi la lotul naţional România Under 18 alţi doi tineri fotbalişti din judeţul Alba, fundaşul Ioan Boancă (Industria Galda de Jos) şi mijlocaşul Silviu Iacşa (Mureşul Vinţu de Jos, fost câteva zile la Farul Constanţa), născuţi în anul 1998.
Există perspectiva ca în scurt timp să fie solicitaţi pentru diverse acţiuni ale lotului naţional Under 18, de către antrenorul Costel Enache şi n-ar fi exclusă o deplasare în judeţ a selecţionerului pentru a-i vedea la lucru. „Cei doi tineri jucători sunt monitorizaţi şi au intrat în atenţia selecţionerului. Până la convocare însă mai trebuie să avem răbdare, iar Boancă şi Iacşa trebuie să rămână cu picioarele pe pământ şi să confirme în continuare„, a precizat antrenorul Alin Hancăş
Boancă (foto, în galben, dreapta) şi S. Iacşa sunt titulari în echipele de club, cu evoluţii constant bune şi au intrat de curând în atenţia selecţionerului Costel Enache. Ambii jucători au fost lansaţi în fotbal de AFC Unirea Alba Iulia, fiind coechipieri cu Cătălin Suciu, Boancă până vara trecută, iar S. Iacşa până la startul returului şi au fost supervizaţi în această primăvară de Alin Hancăş, reprezentantul zonal al FRF, care răspunde de judeţele Alba şi Sibiu.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: Corvinul Hunedoara, calificare istorică în Europa League! În turul doi preliminar, duel cu NK Rijeka
Corvinul Hunedoara s-a calificat în turul al doilea al Europa League, după manșa secundă a duelului cu Paksi FC (Ungaria), o calificare istorică pentru „corbii albaștri”. Gruparea de lângă furnale intră in istoria fotbalului românesc fiind prima echipă din eșalonul secund care reușește o calificare în competițiile continentale! Iar în turul următor pe hunedoreni îi […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 17 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României