Pe „Cetate”, Performanţa Ighiu – CS Ineu | Elevii lui Himcinschi – spre a 4-a victorie consecutivă şi al 10-lea val incincibil
Nou-promovata condusă de Adorian Himcinschi joacă iarăşi pe „Cetate”, stadion unde în retur a reuşit două victorii cu acelaşi scor net, 4-0, iar acum întâlneşte sâmbătă, pe CS Ineu, echipă pe care a învins-o în tur, cu acelaşi scor, în Arad, 4-0!
Performanța Ighiu (locul 3, 38 de puncte) – CS Ineu (locul 11, 20 de puncte), pe “Cetate”. Cu o serie excelentă de 9 întâlniri fără eșec și 3 succese la rând, ighienii evoluează a doua oară într-o săptămână pe teren propriu. “Sunt conștient că nu ne așteaptă un joc ușor, asta pentru că față de tur, CS Ineu este mult schimbată în bine. Am însă convingerea că jucătorii mei vor rămâne cu picioarele pe pământ și concentrați la un joc ce nu se anunță facil”, a punctat Adorian Himcinschi, ce are întregul lot la dispoziție. În celelalte două întâlniri de pe teren propriu, Performanța a învins cu același scor, 4-0, pe FC Hunedoara și Minerul Motru.
„Având în vedere că Ighiul e implicat în lupta pentru promovare, iar noi suntem departe de zona periculoasă, presiunea e la ei. Mai evoluează și acasă, sunt obligați să atace, pe când echipa mea poate juca degajat. De multe ori, o astfel de abordare îți poate aduce rezultatul maxim, sper doar să fim concentrați și încrezători în noi”, a spus pentru www.sportarad.ro antrenorul oaspeţilor, Cristian Sculici. Fundașul central Dușan Iaroș e suspendat, iar Popovici și Botaș sunt incerți.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: Corvinul Hunedoara, calificare istorică în Europa League! În turul doi preliminar, duel cu NK Rijeka
Corvinul Hunedoara s-a calificat în turul al doilea al Europa League, după manșa secundă a duelului cu Paksi FC (Ungaria), o calificare istorică pentru „corbii albaștri”. Gruparea de lângă furnale intră in istoria fotbalului românesc fiind prima echipă din eșalonul secund care reușește o calificare în competițiile continentale! Iar în turul următor pe hunedoreni îi […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 16 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României