FOTO: Liga a IV-a, prima etapă din retur, Viitorul Sântimbru a învins Inter Ciugud | Șurianu Sebeș a câștigat la Daia Română!
Liderul Viitorul Sântimbru a învins în prima etapă a returului, 2-0 (1-0) pe propriul teren pe Inter Ciugud, dublă Biro (21, 90) și rămâne la 7 puncte de urmăritoarele Mureșul Vințu de Jos și Șurianu Sebeș, care și ele au câștigat în deplasările de la Ocna Mureș și Daia Română, dar și de ASC Pianu, ajunsă pe locul secund.
Practic după această etapă, situația rămâne neschimbată în fruntea ierarhiei Ligii a IV-a Alba și în ecuația luptei la vârf, care se anunță în continuare atractivă.
Etapă prolifică pentru primele trei clasate, care au luat cele trei puncte, rezultatele fiind următoarele:
*Viitorul Sântimbru – Inter Ciugud 2-0 (1-0): A. Breaz (Viitorul Sântimbru) a ratat un penalty, în minutul 86, șut peste transversală
*Dalia Sport Daia Română – Șurianu Sebeș 0-1 (0-1): P. Muntean (19). Start cu dreptul pentru Mihai Manea și Raul Oargă pe banca tehnică a echipei din „Arini”. Paul Muntean a marcat un gol de trei puncte, pentru un succes extrem de important
*Euro Șpring – Unirea Alba Iulia 2-1 (0-1): Corcoveanu (80), Dugulean (85)/ N. Popa (37, autogol). Antrenorul gazdelor Florin Berța a fost eliminat în minutul 71.
Primele 5 clasate din ierarhie au câștigat în runda inaugurală, etapa viitoare fiind un meci de foc, Mureșul Vințu – Viitorul Sântimbru
Rezultate:
*Cuprirom Abrud – Viitorul Spicul Daia Română 0 – 4 (0 – 2): Marcatori: G. Scheau (25), Achim (27, 73), V. Bișboacă (86). Victorie concludentă a nou-promovatei, care continuă să producă rezultate notabile
*Rapid CFR Teiuş – ASC Pianu 0 – 4 (0 – 2): Rîșniță (19), Sandu (27,73), Diaconu (53)
Tradiția fotbalistică teiușeană continuă datorită unor oameni cu suflet pentru fotbalul teiușean, care au fost aproape de echipă din punct de vedere financiar. Mulțumim domnului Sârbu și domnului Ionel Popa, care este și jucător de bază al echipei.
*CIL Blaj – Energia Săsciori 2 – 0 (0 – 0): Șt. Comănici (48), Zoltan Ioo (81).
Pe o vreme foarte bună pentru fotbal, cele două echipe au oferit un joc agreabil, în ciuda rarelor ocazii de poartă. Gazdele și-au propus să facă mai mult în retur decât în tur și au debutat cu o victorie ce poate cântări greu în lupta pentru evitarea retrogradării
[nggallery id=1730]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: Corvinul Hunedoara, calificare istorică în Europa League! În turul doi preliminar, duel cu NK Rijeka
Corvinul Hunedoara s-a calificat în turul al doilea al Europa League, după manșa secundă a duelului cu Paksi FC (Ungaria), o calificare istorică pentru „corbii albaștri”. Gruparea de lângă furnale intră in istoria fotbalului românesc fiind prima echipă din eșalonul secund care reușește o calificare în competițiile continentale! Iar în turul următor pe hunedoreni îi […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 17 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României