FOTO: HC Zalău – HC Alba Sebeş 26-21 (14-14) | Contraperformanţa continuă, a 13-a înfrângere consecutivă a „lanternei roşii”
HC Alba Sebeş este în postura de bun încasator pe prima scenă a handbalului feminin autohton, „lanterna roşie” înregistrând al 13-lea insucces la rând, în deplasarea de la Zalău, pierdută cu scorul de 21-26 (14-14).
*”Un arbitraj execrabil”
Prima repriză a fost echilibrată, ambele formaţii trecând pe rând la conducere. Sebeşul a avut avantaj, 11-9, însă la pauză a fost egal 14-14. Startul reprizei secunde s-a dovedit decisiv, trupa lui Tadici marcând de trei ori consecutiv, moment determinant în economia disputei. „A fost un joc care mi l-aş dori să-l mai văd, cu atitudine şi dăruire din partea fetelor. Din păcate am avut parte de un arbitraj execrabil, o manieră cum demult nu mi-a fost dat să văd. Tadici mi-a reproşat că noi am jucat dur, însă i-am replicat că echipa sa a fost de două ori mai dură decât noi”, a comentat Seviştean Popa.
De altfel Tadici, tehnicianul gazdelor a fost iarăşi „vioara întâi”, în rol negativ, având câteva conflicte verbale aprinse cu cei de pe banca Sebeşului.
Pentru nou-promovată a fost un nou prilej în care s-a dovedit că este prea mică pentru un asemenea campionat mărginindu-se să devină echipa învinsă de toată lumea la diferenţe categorice, fiind al 8-lea eşec din 2016.
Marcatoare: Ana Ciolan – 6 goluri, Nicoleta Rusu – 5, Mihaela Pătulean – 3, Nicoleta Safta, Lavinia Dobromir şi Bianca Bogdan – câte 2, Cristina Predoi – unul; Bianca Curmenț, Ioana Petruneac (portari), Alina Șorodoc, Iulia Andrei, Elena Mitrache, Ioana Pătuleanu, Paula Hoha, Ana Maria Dima.
Partida a contat pentru etapa a 21-a, iar runda următoare, HC Alba Sebeş va juca în Sala „Florin Fleşeriu” în 26 martie, cu HCM Rm. Vâlcea, sezonul întrerupându-se pentru o lună.
Foto: DIANA MIEREA, Sportul Sălajean
[nggallery id=1680]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 20 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 8 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României