FOTO, Performanţa Ighiu – CNS Deva 1-3 (0-1), în meci amical | Al doilea eşec al trupei lui Himcinschi, Ghiunghiuş – gol la debut!
Divizionarele terţe Performanţa Ighiu şi CNS Deva s-au întâlnit astăzi într-un meci amical, pe „Pielarul”, joc câştigat de echipa oaspete cu scorul de 3-1 (1-0).
După ce S. Szekely a irosit un penalty în minutul 37, apărat de Cobliş, vizitatorii au punctat în trei rânduri, prin Chelariu (42), Făgărăşanu (52) şi Ungureanu (71) – ultima reuşită după o fază spectacol.
Ighienii au redus din diferenţă prin juniorul Ghiunghiuş (75), proaspăt venit de la UTA Arad, fotbalist ce a marcat la debutul în tricoul Performanţei.
*Îngrijorare pentru Himcinschi
Formaţia din Alba a controlat ostilităţile, a avut posesia, a dominat şi-a creat ocazii, însă a suferit în faza defensivă, mai ales în zona centrală, nici flancurile nefuncţionând la parametri aşteptaţi. „Nu trebuie să intrăm în panică, din pricina acestui rezultat. Avem lacune, le-am descoperit, dar în acelaşi timp sunt şi aspecte care m-au mulţumit„, a declarat Adorian Himcinschi, după eşecul împotriva unei formaţii pe care a învins-o în tur cu 2-0.
Trupa lui Himcinschi este la al doilea eşec consecutiv în amicale, precedentul fiind 0-1 cu Mureşul Vinţu, în primul mitan Oniche văzând cartonaşul roşu (cu drept de înlocuire). Sâmbătă va fi returul acestui duel, dar la Deva.
Au evoluat formaţiile: *Performanţa: R. Bodea – Rodean, Potopea, Ov. Turuş, Cornea – Cl. Oara (a ieşit accidentat după nici 10 minute), Oniche, Buda, Circov – S. Szekely, S. Turuş; ulterior au mai intrat Al. Lazăr – B. Bărculeţ, H. Marian, Wainer, R. Moga, Bălaş, Fetiţa, Ghiunghiuş, F. Himcinschi; au lipsit din diverse motive R. David, Negură, D. Mărginean;
*CNS Cetate: Cobliş – Kelemen, Mintaş, Doda, Doboş – Vajda, Boldea, Făgărăşanu, Chelariu – Şaucă, Suciu; au mai jucat Raţ, Dosan, Lintaru, Ungureanu, Boldor, Lupu, Grunţă (au absentat Pribac şi Buzducea)
[nggallery id=1610]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 13 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României